Otwarcie obory w Gospodarstwie Dziechciaronek

30 lipca odbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnej obory wolnostanowiskowej w Gospodarstwie Dziechciaronek.
Rodzinne gospodarstwo rolne utworzył Zenon Dziechciaronek w 1981 roku. Następnie wspólnie z żoną Bogusławą rozwijał gospodarstwo poprzez produkcję roślinną oraz chów trzody i bydła. Od 2012 roku Państwo Dziechciaronek kontynuują rozwój gospodarstwa wraz z synami Krzysztofem, Mateuszem i Karolem. Obecnie na ok. 200 ha prowadzona jest produkcja roślinna – uprawiane są: pszenica, rzepak, kukurydza, słonecznik, trawy i lucerny,a także produkcja zwierzęca: 200 szt. bydła mlecznego. Dziś Gospodarstwo Dziechciaronek jest jednym z najlepiej prosperujących gospodarstw w powiecie kłodzkim.
W uroczystym otwarciu udział wzięli: Zbigniew Tur – Wójt Gminy Kłodzko, Ryszard Jastrzębski – Przewodniczący Rady Gminy Kłodzko, przedstawiciele samorządu rolniczego: Ryszard Borys – Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Elżbieta Ulatowska – Przewodnicząca Komisji Budżetowej DIR, Leszek Bobula – Przewodniczący Rady Powiatowej DIR w Kłodzku oraz Mariusz Hydzik – Przewodniczący Rady Powiatowej DIR w Świdnicy, a także instytucji okołorolniczych: Marek Tarnacki – Dyrektor DODR we Wrocławiu, Beata Mucha – Kierownik PT KRUS w Wałbrzychu i Mieczysław Krawczyk – Kierownik PT KRUS w Bystrzycy Kłodzkiej, delegaci Rady Powiatowej DIR w Kłodzku, przedstawiciele związków oraz licznie zebrani rolnicy i hodowcy. Udział w uroczystości wzięła również rodziną Państwa Dziechciaronek oraz najbliżsi przyjaciele i znajomi.
Na początku Pan Krzysztof Dziechciaronek przekazał informację o idei inwestycji. Budowa obory rozpoczęta we wrześniu ubiegłego roku. Wielkość obory to 50 m x 27 m. Budynek socjalny wraz z halą udojowa to 15 m x 14 m. Obora wyposażona jest w halę udojową 2×10 rybia ość, wygrodzenia stanowiskowe i stół paszowy, wentylatory, dwie stacje paszowe, chłodnię na mleko – 8 tys. litrów, nowoczesny system zarządzania stadem oraz system wykrywania rui u krów, poskrom do korekcji racic i zabiegów weterynaryjnych a także system kurtyn wentylacyjnych sterowany stacją pogodową. Współistniejąca infrastrukturę tworzą: silosy na kiszonkę oraz płyta obornikowa z szambem.
Gospodarze podziękowali osobom, które włożyły wkład w rozwój gospodarstwa.
Podczas uroczystości gratulacje rodzinie składały lokalne władze, firmy współpracujące oraz najbliżsi przyjaciele.
Nie zabrakło gratulacji ze strony samorządu rolniczego. Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej Ryszard Borys, Przewodnicząca Komisji Budżetowej DIR Elżbieta Ulatowska oraz Przewodniczący RP DIR w Kłodzku Leszek Bobula wręczyli upominki oraz odczytali i złożyli listy gratulacyjne.
Obiekt oraz odnowiony krzyż na terenie gospodarstwa został poświęcony przez Księży Andrzeja Tomko i Tomasza Nuckowskiego.
Przybyli Goście podczas zwiedzania obiektu zapoznali się jego wyposażeniem oraz funkcjonalnością a także mieli możliwość obejrzenia wystawy zdjęć z przebiegu inwestycji.
Rodzinie jeszcze raz składamy serdeczne gratulacje oraz życzymy zadowolenia z inwestycji a także dalszych sukcesów hodowlanych
Zdjęcia: Zygmunt Byrski

Czesław, Agnieszka