Święto chleba i piernika w Jaworze

Jawor, niewielka miejscowość na Dolnym Śląsku, jak co roku w miesiącu sierpniu, stał się europejską stolicą piekarzy i piernikarzy. To właśnie tam w dniach 26-28 sierpnia 2022r. odbyło się doroczne Święto Chleba i Piernika. Po dwóch latach przerwy przez jaworski rynek ponownie przeszedł barwny korowód inaugurujący święto chleba. Przez trzy dni jaworskiego święta można było znaleźć i popróbować różnego rodzaju chleba oraz bułek. Nie zabrakło także pierników których korzenna i miodowa woń przyciągnęła tłumy chętnych do ich kosztowania. Na przybyłych gości czekało wiele atrakcji tj. bicie rekordu na Najdłuższy Piernik w Polsce, wybory Miss i Mistera Ziemi Jaworskiej, pachnące Piernikowo, wspólne gotowanie z pasjonatem smaków i zapachów Tomaszem Jakubiakiem, a także animacje, konkursy, występy i dużo dobrej muzyki. Współorganizatorami Święta Chleba i Piernika tradycyjnie już jest Urząd Miasta Jawor oraz  jaworski przedsiębiorca Stanisław Furtak, który  prowadzi działalność gospodarczą w rzemiośle piekarniczym od 1979 roku, kiedy to otworzył własną piekarnię. Rodzinna firma którą prowadzi Pan Furtak wypieka pieczywo i wyroby cukiernicze  na bazie regionalnych produktów. Zamiłowanie do wypiekanych produktów w połączeniu z tradycjami Jawora wpłynęło na zainicjowanie corocznych uroczystości poświęconych ludziom, którzy wypiekają i konsumują najlepsze dobro z polskich zbóż jakim jest chleb.

Podczas trwającej imprezy został rozstrzygnięty konkurs na Najlepszy Chleb Własnego Wypieku. Nagrody dla laureatów, które ufundowała Dolnośląska Izba Rolnicza, wręczył Wiceprezes DIR Waldemar Jankowski oraz Burmistrz Jawora Emilian Bera.

Święto Chleba i Piernika ma charakter wystawienniczy i rzemieślniczy dlatego, też wśród wystawców na jaworskim rynku można było spotkać ludzi, którzy są pasjonatami produktów regionalnych co dało możliwość skosztowania tradycyjnie wypiekanych chlebów, naturalnych miodów z pasieki oraz serów. Aromat wypiekanego chleba, pierników oraz najróżniejszych słodkości unosił się nad miastem przez trzy dni trwania święta.

Czesław, Agnieszka