Dożynki Gminy Kłodzko

W ostatnią niedzielę sierpnia odbyły się dożynki Gminy Kłodzko w Ołdrzychowicach Kłodzkich. Obchody święta plonów zaczęły się tradycyjnie od spotkania władz samorządowych z rolnikami. Była to doskonała okazja do podziękowań ludziom rolniczego trud za ich całoroczną ciężką pracę. W spotkaniu uczestniczyli: Wójt Gminy Kłodzko – Zbigniew Tur, Przewodniczący Rady Gminy Kłodzko -Ryszard Jastrzębski, Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego – Zbigniew Szczygieł, Kierownik Biura Powiatowego ARiMR- Dorota Mateusiak, I Wiceprzewodniczący Rady Powiatowej NSZZ RI „Solidarność” – Dariusz Kisiel oraz II Wiceprzewodniczący Rady Powiatowej NSZZ RI „Solidarność” – Krzysztof Dziechciaronek. Samorząd rolniczy reprezentowali – Paweł Mazur – Członek Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej oraz Leszek Bobula – Przewodniczący Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej Powiatu Kłodzkiego. Ze względu na okres siewów wielu rolników musiało pozostać na gospodarstwie.
Po wystąpieniu Wójta Gminy Kłodzko – Zbigniewa Tura został omówiony cel i przebieg nadania tytułu „Gospodarstwo Roku Gminy Kłodzko 2022”. Rada Powiatowa Dolnośląskiej Izby Rolniczej powiatu kłodzkiego co roku podczas dożynek gminnych pod patronatem Wójta Gminy Kłodzko wyróżnia gospodarstwa rolne nadając im tytuł „GOSPODARSTWO ROKU GMINY KŁODZKO”. W tym roku uhonorowano gospodarstwa pasieczne. Rada Powiatowa DIR zwróciła się do Zarządu Koła Terenowego Pszczelarzy oraz Zarządu Zrzeszenia Pszczelarzy Ziemi Kłodzkiej o pomoc we wskazaniu jednego dużego gospodarstwa wyróżniającego się w swojej działalności oraz dwóch małych dobrze rozwijających się gospodarstw. Wiedza i kompetencje obu Zarządów ułatwiły nadanie tytułu „GOSPODARSTWO ROKU GMINY KŁODZKO 2022”, które nastąpiło podczas spotkania.
Tytuł „Gospodarstwo Roku Gminy Kłodzko 2022” otrzymali:
Państwo Jolanta i Edward Szymczakowie z Gorzuchowa
Pan Henryk Zaremba ze Starego Wielisławia
Wyróżnienia otrzymali:
Pani Barbara Pajączkowska że Świecka
Pan Piotr Ososko z Jaszkowej Dolnej
Pani Paulina Pielichaty z Jaszkowej Dolnej
Pan Andrzej Bartczak z Jaszkowej Dolnej
Okolicznościowe dyplomy zostały wręczone przez Wójta Gminy Kłodzko – Zbigniewa Tura, Przewodniczącego Rady Gminy Kłodzko – Ryszarda Jastrzębskiego, Członka Zarządu DIR – Pawła Mazura oraz Przewodniczącego RP DIR – Leszka Bobulę.
Goście dożynkowego spotkania mieli możliwość obejrzeć prezentację multimedialną z opisem poszczególnych gospodarstw wraz ze zdjęciami przygotowaną przez Biuro Terenowe DIR w Kłodzku.
Członek Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej Paweł Mazur odczytał i wręczył na ręce Wójta Gminy Kłodzko list dożynkowy Prezesa Dolnośląskiej Izby Rolniczej.
Życzenia dla rolników, władz Gminy Kłodzko oraz instytucji okołorolniczych złożył również Przewodniczący Rady Powiatowej DIR w Kłodzku Leszek Bobula podsumowując aktualną sytuację rynkową a także perspektywę zmian rolnictwie.
Po uroczystej Mszy Św. w intencji rolników w Kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Ołdrzychowicach Kłodzkich odbyła się dalsza cześć święta plonów na boisku sportowym. Po rozpoczęciu oficjalnych uroczystości dożynkowych odbyło się Misterium Chleba. Następnie wręczono odznaczenia państwowe „Zasłużony dla rolnictwa” oraz nagrody w konkursie „Gospodarstwo Roku Gminy Kłodzko”. Dożynki były również okazją do uhonorowania sołtysów, sołectw oraz Kół gospodyń Wiejskich za działalność na rzecz Gminy Kłodzko.
Dolnośląska Izba Rolnicza – Rada Powiatowa w Kłodzku wspólnie z Placówką Terenową KRUS z Wałbrzycha zorganizowała stoisko informacyjne, które cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród rolników.
Podczas uroczystości dożynkowych wszyscy uczestnicy mogli oglądać wystawę maszyn okolicznych rolników.
Rozrywkową część dożynek umilały występy artystyczne m. in zespołu Daj to głośniej, kapeli „Folkowni” a także zespołu „Przełomiacy” z Barda.
Zdjęcia: Zygmunt Byrski

Marzena, Maria, Klaudiusz