Posiedzenie Rady Powiatowej DIR w Dzierżoniowie

4 października 2022 r. odbyło się posiedzenie RP DIR Powiatu Dzierżoniowskiego. Zostało ono zorganizowane w gospodarstwie rolnym Pana Waldemara Tokarskiego, aktywnego samorządowca, społecznika oraz założyciela Mini-Muzeum Rolnictwa, w którym zgromadzi wiele eksponatów powiązanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego oraz domowego w przeszłości.

Wśród zaproszonych Gości w spotkaniu uczestniczyli: Pan Ryszard Borys Prezes Zarządu DIR, Pan Jarosław Tyniec Wójt Gminy Łagiewniki oraz Zastępca Pan Jacek Mikus, Pan Dariusz Madejski Członek Zarządu DIR, Pani Marta Fijor Kierownik Biura PIORiN, Pan Sławomir Krawczyk Kierownik BP ARiMR, Pani Agnieszka Kochaniec Naczelnik BP ARiMR, przedstawiciele RP DIR Ząbkowice Śląskie oraz rolnicy wsi Sieniawka.

Obradom przewodniczył Przewodniczący Rady Piotr Rakoczy.

Na wstępie spotkania Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej Ryszard Borys przekazał informację z działalności Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej i podejmowanych działaniach w obszarze rolnictwa, które dotyczyły m.in.: podniesienia rocznej kwoty granicznej należnego podatku od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, ustabilizowania cen nawozów, wprowadzenia mechanizmów kontroli przepływu zboża z Ukrainy do Polski, objęcie obniżoną stawką VAT oleju opałowego dla producentów rolnych, którzy głównie wykorzystują olej opałowy do suszenia ziarna a także emerytur rolniczych i aplikacji suszowej. Zwrócono uwagę na niekorzystne zapisy nowelizacji ustawy o biokomponentach i biopaliwach, które mogą doprowadzić do całkowitej zapaści opłacalności uprawy rzepaku i kukurydzy oraz produkcji zwierzęcej. Mówiono o zwiększeniach limitu pomocy finansowej na operacje typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” objętych PROW, maksymalnego dofinansowania II przyszłej WPR w Polsce filaru z budżetu państwa oraz zakupu miału węglowego i węgla dla producentów upraw warzywnych w szklarniach. Ponadto Prezes DIR poinformował zebranych o Sądzie Arbitrażowym w sprawach szkód łowieckich.

Wójt Gminy Łagiewniki podziękował za zaproszenie na posiedzenie Rady. Przyznał, że sytuacja w rolnictwie jest trudna jednocześnie zadeklarował współpracę z samorządem rolniczym w zakresie działań na rzecz rolników.

Pan Sławomir Krawczyk Kierownik BP ARiMR podsumowała nabór wniosków o dopłaty obszarowe i do nawozów mineralnych oraz dotacji do zużytego materiału siewnego. Poinformował, że zaliczki na poczet płatności bezpośrednich zostaną wypłacane po 17 października br.

Pani Marta Fijor Kierownik WIORiN/ Oddział Dzierżoniów omówiła stosowanie środków ochrony roślin w kontekście ochrony zapylaczy. Przedstawiła zakres kontroli oraz zadania, którymi obecnie zajmuje się Inspekcja.

Podczas posiedzenia dyskutowano na tematy dotyczące przetargów z KOWR, emerytur rolniczych oraz aktualnej sytuacji na rynku zbóż.

Posiedzenie Rady było również okazją do uhonorowania srebrnym medalem Dolnośląskiej Izby Rolniczej „Zasłużony dla samorządu rolniczego” Pana Waldemara Tokarskiego. Ceremonii wręczenia odznaczenia dokonał Prezes DIR Pan Ryszard Borys, Wójt Gminy Łagiewniki Pan Jarosław Tyniec, Członek Zarządu DIR Pan Dariusz Madejski. Szczególne podziękowania w uznaniu dla zasług związanych z popularyzacją tematyki dotyczącej wsi i historii rolnictwa oraz dbałości o zachowanie lokalnej kultury na ręce Pana Waldemara Tokarskiego złożył Przewodniczący Rady Powiatowej DIR Pan Piotr Rakoczy.

Przedstawiciele Dolnośląskiej Izby Rolniczej na czele z Prezesem DIR Ryszardem Borysem podziękowali Wójtowi Gminy Łagiewniki Jarosławowi Tyniec za dotychczasową współpracę.

Po posiedzeniu Rady uczestnicy mieli możliwość przeżyć żywą lekcję historii i zwiedzić „Mini Muzeum Rolnictwa” Pana Tokarskiego.

Jerzy, Wojciech, Idzi