Uroczystość poświęcenia i nadania sztandaru Radzie Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej Powiatu Jaworskiego

Ten szczególny dzień – 22 października – rozpoczął się Mszą św. w Kościele pw. św. Marcina w Jaworze. Obrządku poświęcenia sztandaru dokonał ks. proboszcz Łukasz Misiak.

W nabożeństwie uczestniczyły poczty sztandarowe:

Dolnośląskiej Izby Rolniczej,

Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej Powiatu Jaworskiego,

Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej Powiatu Strzelińskiego,

Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej Powiatu Ząbkowickiego.

Czytania Słowa Bożego podczas Mszy dokonał Pan Mirosław Pustuła – Delegat Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej Powiatu Jaworskiego.

Piękno oprawy Mszy Świętej było także zasługą śpiewającego Koła Gospodyń Wiejskich Cichowodzianie. W Mszy uczestniczyli licznie zebrani rolnicy, przedstawiciele władz lokalnych, przedstawiciele wojewódzkich jednostek działających na rzecz rolnictwa oraz członkowie samorządu rolniczego.

Po mszy uczestnicy udali się do hotelu Magnolia, gdzie na placu znajdowały się stoiska piknikowe, stoiska KGW oraz OSP Paszowice prezentowało sposoby udzielania pierwszej pomocy.

Otwarcia uroczystości w sali hotelowej dokonał gospodarz – Przewodniczący Jaworskiej Rady Powiatowej i Wiceprezes DIR Pan Waldemar Jankowski. Wprowadzono sztandary i przywitano  Prezesa DIR Pana Ryszarda Borysa, oraz Członka Zarządu Pana Dariusza Madejskiego. Dalszego powitania gości wraz z Panem Waldemarem Jankowskim dokonał Pan Ryszard Borys.

Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej przedstawił ideę powstania sztandaru Rady Powiatowej DIR Powiatu Jaworskiego. W swoim wystąpieniu podkreślił, że „Sztandar jest powszechnie uznawany jako ważny symbol wyróżniający, a równocześnie jednoczący daną zbiorowość, podnoszący jej prestiż. Łączy on wszystkich, którzy pragną urzeczywistniać wspólne wartości i stanowi ważny znak prowadzonych inicjatyw. Nadawany dziś Radzie sztandar ma dodatkowo symbolicznie jednoczyć w działaniach wszystkie samorządy działające na terenie powiatu. Wierzymy, że dzień nadania sztandaru jest dla Rady Powiatowej początkiem kolejnego okresu działania. Będzie symbolem ciężkiej pracy – przekazywanym kolejnym pokoleniom.”

W wydarzeniu nadania sztandaru Radzie Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej Powiatu Jaworskiego uczestniczyło wielu Gości związanych z branżą rolniczą m. in. Pan Zbigniew Stajkowski -Wiceprezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Pani Magdalena Salińska – Dyrektor Oddziału Regionalnego ARiMR, Pan Marek Wojtków – Zastępca Dyrektora Oddziału Regionalnego ARiMR, Pani Ewa Pawelec – Dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Wrocławiu,  Pan Dariusz Madejski- Członek Zarządu DIR, Pan Paweł Warunek – Dyrektor BUR Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych TUW, Pani Joanna Klimas-Zajączkowska- Dyrektor Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”, Biuro Regionalne we Wrocławiu, Pani Sylwia Mika z-ca dyrektora biura TUW w Legnicy, oraz samorządowcy: Starosta Powiatu Jaworskiego – Pani Aneta Kucharzyk, Wicestarosta Powiatu Jaworskiego- Pan Stanisław Laskowski, Zastępca Burmistrza Jawora- Pan Michał Bander, Zastępca Burmistrza Bolkowa- Pan Krzysztof Andrzejewski, Pani Elżbieta Jedlecka – Wójt Gminy Wądroże Wielkie, Pan Mariusz Foryś- Wójt Gminy Mściwojów, Wójt Gminy Męcinka – Pan Mirosław Brzozowski oraz Pan Sebastian Oszczęda – Wójt Gminy Paszowice.

W ceremonii wbicia pamiątkowych gwoździ w drzewiec sztandaru udział wzięli przedstawiciele fundatorów min.:

– Gospodarstwo Rolne Jerzy Cyrak

– Gospodarstwo Rolne Waldemar Jankowski

– Gospodarstwo Rolne Wojciech Krasecki

– Gospodarstwo Rolne Roman Krosnowski

– Gospodarstwo Rolne Stanisław Szymański

– Grupa Producentów Rolnych Natura

– Grupa Producentów Zbóż Jawrol

– Moto-Rol Mirosław Skalski

a także Delegacji Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej Powiatu Jaworskiego

oraz Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych TUW

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie odznaczeń i podziękowań.

Odznaczenie Dolnośląskiej Izby Rolniczej „Zasłużony dla samorządu rolniczego”, jest przyznawane za działalność na rzecz rolnictwa i rozwoju dolnośląskiej wsi, oraz za szczególne zaangażowanie w działania na rzecz integracji środowisk wiejskich. Za ciężką pracę oraz lokalną aktywność na rzecz rolnictwa medalem Dolnośląskiej Izby Rolniczej uhonorowano:

Pana Leszka Adamiec

Pana Andrzeja Ankus

Pana Tadeusza Bobowskiego

Pana Bronisław Boś

Pana Jerzego Cyrak

Pana Romana Drabińskiego

Pana Edmunda Dębickiego

Pana Jana Grygorcewicz

Pana Leonarda Idczak

Pana Wojciecha Kraseckiego

Pana Romana Krosnowskiego

Pana Andrzeja Kubskiego

Pana Wojciecha Lelas

Pana Eugeniusza Pasek

Pana Andrzeja Marka Sobiegraj

Pana Stanisława Szymańskiego

Pan Tadeusz Bobowski otrzymał okolicznościowy grawerton z podziękowaniami.

Podczas wystąpień zaproszonych Gości nie zabrakło gratulacji kierowanych na ręce Wiceprezesa Dolnośląskiej Izby Rolniczej a jednocześnie Przewodniczącego Rady Powiatowej DIR Powiatu Jaworskiego Pana Waldemara Jankowskiego.

Upamiętnieniem uroczystości poświęcenia sztandaru było dokonanie wpisów do księgi pamiątkowej przez zaproszonych Gości.

Po części przyszedł czas na rozmowy i dyskusje na temat sytuacji w rolnictwie, wyzwań jakie stoją przez daną branżą.

Wydarzeniu towarzyszyła impreza piknikowa pod nazwą Polski Festiwal Wieprzowiny sfinansowany ze środków Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego, którego współorganizatorem jest Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Mark, Jarosław