XIII Międzywojewódzki Konkurs Orki Zaprzęgiem Konnym oraz V Festiwal Dyni

15 października w Piękocinie odbył się XIII Międzywojewódzki Konkurs Orki Zaprzęgiem Konnym oraz V Festiwal Dyni.

To wyjątkowe wydarzenie, gdzie można było sentymentalnie przenieść się w czasie i podziwiać widowiskowe potyczki zaprzęgów i oraczy z Dolnego Śląska oraz Wielkopolski. Podczas tego święta można było zobaczyć jak w przeszłości wyglądała uprawa roli i jak wyglądało przygotowanie ziemi do siewu bez użycia jakiejkolwiek mechanizacji.

W tym roku do konkurencji orki przystąpiło 12 oraczy, w tym dwie kobiety i dwóch chłopców do lat 15.

Zwyciężył  pan Jan Gryglewicz, wśród kobiet najlepsza była Pani Ewa Olszewska , wśród chłopców lepszym okazał się Robert Rękosiewicz.

W trakcie V Festiwalu Dyni najlepsza okazało się KGW Piękocin przed KGW Pierstnica i KGW Trzebicko, najlepszą potrawę z dyni otrzymało danie p.Katarzyny Szymańskiej- sałatka z pieczoną dynią i drink dyniowy oraz p. Marzena Szynkowska za bułeczki dyniowe z dżemem dyniowym.

Całemu przedsięwzięciu towarzyszył Polski Festiwal Wieprzowiny sfinansowany ze Środków Promocji Mięsa Wieprzowego.    Festiwal rozpoczął prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej Ryszard Borys wraz ze Zdzisławem Kanasem Przewodniczącym Rady Powiatowej DIR powiatu milickiego jednocześnie będący sołtysem Piękocina.

Na plac przy świetlicy wiejskiej przybyło kilkuset odwiedzających, którzy mogli skosztować dań przygotowanych z polskiej wieprzowiny, min. bigos, gulasz, kaszankę, pasztet czy pierogi z mięsem. Stoisko degustacyjne cieszyło się dużym powodzeniem. Również w trakcie Festiwalu hostessy częstowały uczestników wydarzenia daniami przygotowanymi z polskiej wieprzowiny

W trakcie Polskiego Festiwalu Wieprzowiny wystąpiły dwa zespoły muzyczne, które śpiewały tradycyjne ludowe pieśni w różnego rodzaju aranżacjach, zespół Błonie śpiewał piosenki w sposób tradycyjny natomiast zespół Interwał przedstawił bardziej rockowe brzmienie pieśni ludowych.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Sołtysa i Radę Sołecką wsi Piękocin, Dolnośląska Izba Rolnicza, Wielkopolska Izba Rolnicza , Radę Powiatową DIR w Miliczu, Ośrodek Kultury w Miliczu, Koło Gospodyń Wiejskich w Piękocinie oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Piękocinie.

Adolf, Tymon