Posiedzenie RP DIR w Kłodzku

28 października odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej DIR w Kłodzku.
Posiedzenie otworzył i prowadził Przewodniczący Rady Powiatowej DIR Leszek Bobula.
Wśród Gości w spotkaniu uczestniczyli: Pan Paweł Mazur – Członek Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Pan Kamil Kud – Kierownik Kształcenia Rolniczego w Zespole Kształcenia Rolniczego w Bożkowie, Pani Dorota Mateusiak – Kierownik Biura Powiatowego ARiMR, Pani Julita Lisowska – Kierownik PIORiN/ Oddział Kłodzko wraz z Panem Tadeuszem Stefanowiczem z Inspektoratu, Pan Grzegorz Chmielowiec – Powiatowy Lekarz Weterynarii, Pan Mieczysław Krawczyk – Kierownik Placówki Terenowej KRUS w Bystrzycy Kłodzkiej a także Pan Zbigniew Dąbrowski – Broker na rzecz Sieci Innowacji w Rolnictwie. W posiedzeniu uczestniczyli również Wiceprzewodniczący Rady Powiatowej NSZZ RI „Solidarność” Pan Krzysztof Dziechciaronek oraz Pan Dariusz Kisiel.
Na początku posiedzenia głos zabrał Pan Michał Peszek – hodowca owiec z Rata Górnego przedstawił zebranym prezentację podsumowująca wydarzenie „Skąd się bierze wełna?” Była to pierwsza tego typu impreza w naszym regionie, która odbyła się 25 września w Karłowie. Jej celem było przypomnienie o pasterstwie jako elemencie krajobrazu kulturowego Ziemi Kłodzkiej.
Po wystąpieniu Pana Peszek Pan Zbigniew Dąbrowski w imieniu Dyrektora DODR Pana Marka Tarnackiego wręczył pamiątkowe grawertony z gratulacjami za organizację wydarzenia.
Następnie w obszernym wykładzie Pan Arkadiusz Dulemba – Kierownik PZDR w Lubinie w przedstawił najważniejsze założenia Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023- 2027.
Przedstawiciele WIORiN / Oddział Kłodzko Pani Julita Lisowska – Kierownik oraz Pan Tadeusz Stefanowicz przekazali informację z zakresu fitosanitarnego i nasiennictwa a także stosowania środków ochrony roślin.
Pani Dorota Mateusiak Kierownik BP ARiMR w Kłodzku omówiła na jakim poziomie są wypłaty zaliczek dopłat bezpośrednich oraz aktualne nabory prowadzone przez Agencję.
Zmiany w przepisach KRUS omówił Pan Mieczysław Krawczyk Kierownik PT KRUS w Bystrzycy Kłodzkiej a dotyczyły one: prawa do wypłaty emerytury rolniczej w pełnej wysokości bez konieczności zbywania gospodarstwa rolnego, większej ochrony dla ubezpieczonych i domowników całkowicie niezdolnych do pracy w gospodarstwie rolnym, doliczenia okresów odbywania służby wojskowej do wysokości emerytury rolniczej, skrócenia okresu umowy dzierżawy przy wypłacie okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, rozszerzonego katalogu osób podlegających ubezpieczeniu społecznemu rolników, rehabilitacji w Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS także dla rolników – emerytów, turnusów regeneracyjnych dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Pan Krawczyk omówił także zasady bezpieczeństwa pracy w gospodarstwie rolnym.
Pan Grzegorz Chmielowiec Powiatowy Lekarz Weterynarii poinformował o najważniejszych zmianach w Inspekcji. W zakresie uboju w gospodarstwie na użytek własny – rolnicy muszą powiadamiać Inspekcję 48 h przed ubojem. Ubój bydła do 12 miesiąca życia jest możliwy w gospodarstwie wyłącznie na własne potrzeby. Aby dokonać uboju należy ukończyć szkolenie, które organizuje Inspekcja Weterynaryjna. Ważna zmiana dotyczy również badania mięsa na obecność włośni – badanie jest bezpłatne.
Informacji z działalności Zarządu DIR udzielił Pan Paweł Mazur Członek Zarządu Izby. Zarząd na bieżąco reaguje na sprawy związane z sytuacją w rolnictwie. W ostatnim czasie wystosowano wiele pism i stanowisk dotyczących m. in. dostępności oraz cen nawozów, emerytur rolniczych, paliwa rolniczego a także dopłat z tytułu akcyzy. Stanowcza reakcja Zarządu DIR dotyczyła również transportu zbóż z Ukrainy. Pan Mazur poinformował również o zorganizowanej przez RP DIR w Wałbrzychu konferencji nt. biogazowni. Pani Elżbieta Ulatowska – Przewodnicząca Komisji Budżetowej DIR przedstawiła informację z działalności Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej Powiatu Kłodzkiego. Przewodniczący Rady DIR Leszek Bobula w uzupełnieniu informacji dodał, że planuje zorganizować szkolenie dla rolników związane ze strategicznym prowadzeniem gospodarstwa rolnego w dobie kryzysu.

Viktoryn, Helmut