Narodowe Święto Niepodległości w Jaworze

Święto Odzyskania Niepodległości jest jednym z najważniejszych świąt państwowych obchodzonych w Polsce już od 104 lat. W Jaworze, którego patronem jest Św. Marcin uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej, która została odprawiona przez Biskupa Seniora Zbigniewa Kiernikowskiego w intencji Ojczyzny oraz społeczności jaworskiej. Dolnośląską Izbę Rolniczą podczas uroczystości reprezentował Wiceprezes Waldemar Jankowski. Po zakończeniu Mszy Świętej ulicami miasta przeszedł tradycyjny korowód z flagą narodową podczas którego odśpiewano hymn narodowy.

Burmistrz Emilian Bera wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Danielem Iwańskim, wiceburmistrzem Michałem Banderem, radnymi Rady Miejskiej, przedstawicielami parlamentu, instytucji, organizacji, stowarzyszeń, związków, szkół i firm jaworskich w asyście Żołnierzy 10. Wrocławskiego Pułku Dowodzenia na czele z płk. Danielem Jurczakiem Dowódcą Jaworskiego Batalionu Logistycznego złożyli symboliczne wiązanki pod pomnikiem Tysiąclecia Państwa Polskiego i Zwycięstwa nad Faszyzmem, oddając w ten sposób pamięć osobom, które przelały krew w walce o Niepodległość Narodu. W imieniu Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Rady Powiatowej DIR Powiatu Jaworskiego oraz całej społeczności rolniczej kwiaty pod pomnikiem złożył Wiceprezes Waldemar Jankowski.

Podczas Uroczystości Święta Niepodległości na Rynku miasta mieszkańcy Jawora oraz przybyli goście mogli podziwiać pokaz grupy rekonstrukcyjnej „Jesteśmy dumni z Polski”, oraz odezwę Marszałka Józefa Piłsudskiego do Narodu. Natomiast w gmachu Teatru Miejskiego zostały nadane tytułu Honorowego Obywatela Miasta Jawora, a następnie można było wysłuchać występów artystów.

W Muzeum Regionalnym Jawora została otwarta wystawa Izby Dolnośląskiej która jest poświęcona kulturze i historii ludności zamieszkującej tereny Dolnego Śląska przed 1945rokiem.

Biorący udział w świętowaniu mieli okazję do degustacji rogali świętomarcińskich, które zostały przygotowane na tą okazję przez lokalnych cukierników.

 

Fundacja

Fundacja Izydora

Związek Wzajemności Członkowskiej

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” jest ogólnopolskim, pierwszym reaktywowanym dzięki zmianom w polskim prawie ubezpieczeniowym, towarzystwem korzystającym z wzajemnościowej formuły realizacji ubezpieczeń.

Przydatne linki
Kalendarz

Money.pl

Money.pl - Kliknij po więcej
Forex
 CHF / PLN 4,0770 -0,16% [20:13]
 EUR / JPY 124,5710 -0,04% [20:13]
 EUR / PLN 4,3939 -0,31% [20:13]
 USD / JPY 105,7190 -0,25% [20:13]
 USD / PLN 3,7284 -0,49% [20:13]
Wspierane przez Money.pl

Imieniny:
Blazej, Saturnin