Forum Rolnicze Powiatu Lubińskiego

Dnia 17 listopada w Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie odbyło się Forum Rolnicze Powiatu Lubińskiego. Z zaproszenia na Forum skorzystali: Waldemar Jankowski Wiceprezes Zarządu DIR, Władysław Siwak Wicestarosta Lubiński, Krystian Kosztyła – Burmistrz Ścinawy, Bartosz Chojnacki – Zastępca Wójta Gminy Lubin, Wiesława Bober – Powiatowy Lekarz Weterynarii, Marek Nieruchalski Nadleśniczy Nadleśnictwa Lubin, Robert Marek Kierownik Biura Powiatowego ARiMR, Arkadiusz Dulemba – Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego, Sabina Mierzwiak -Kierownik Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Roślin o/ Lubin, Małgorzata Domańska i Anna Przybyła Sekcja Zamiejscowa KOWR w Legnicy, Franciszek Baranowski – Pełnomocnik Zarządu DIR ds. współpracy z TUW, Prezes Spółki LIRPOL, Łukasz Kurowski, Jan Śliwa i Zbigniew Lipiszczak – Przewodniczący Komisji Rolnictwa w gminach Lubin, Ścinawa i Rudna, delegaci Rady Powiatowej DIR oraz licznie przybyli rolnicy.

Organizatorzy Forum: Przewodniczący Rady Powiatowej DIR Franciszek Lesicki i Burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła przywitali przybyłych gości.

W trakcie spotkania omówiono istotne informacje dotyczące rolników.

Wiesława Bober przedstawiła sytuację epizootyczną w powiecie lubińskim wynikającą z przypadkami ASF i ogniskiem choroby w powiecie legnickim oraz kwestię zagrożeń i ochrony gospodarstw przed ptasią grypą.

Marek Nieruchalski poruszył tematykę liczebności zwierzyny łownej, wykonania planów łowieckich przez Koła Myśliwskie, a także szkód łowieckich.

W trakcie spotkania omówiono kwestię ilości złożonych wniosków o płatności w kampanii 2022 i wypłaconych zaliczek oraz możliwości składania wniosków suszowych. Poruszono także tematykę ubezpieczeń i wypadkowości w rolnictwie.

Z zaproszenia Przewodniczącego Rady Powiatowej skorzystali także: Pani Emilia Fink-Podyma ze Stowarzyszenia Polska Soja, która zachęcała do powiększenia uprawy roślin bobowatych, ze szczególnym uwzględnieniem soi oraz Pan Paweł Jobczyk z firmy ADOB w Poznaniu, który przedstawił zagadnienie dolistnego nawożenia w sytuacji wysokich cen nawozów.

Wiceprezes Waldemar Jankowski zwrócił uwagę na zagadnienia związane z pomocą suszową i że Zarząd DIR oraz KRIR wystąpiła do Ministra Rolnictwa w sprawie zmiany rozporządzenia, które pominęło rolników ryczałtowych i sprzedających na targowiskach. Podziękował organizatorom za inicjatywę zorganizowania Forum uważając, że takie spotkania pozwalają na uzyskanie aktualnych informacji oraz na dyskusję i zasygnalizowanie problemów nurtujących rolników.

 

Zdjęcia : Urząd Miasta i Gminy Ścinawa, DIR

Fundacja

Fundacja Izydora

Związek Wzajemności Członkowskiej

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” jest ogólnopolskim, pierwszym reaktywowanym dzięki zmianom w polskim prawie ubezpieczeniowym, towarzystwem korzystającym z wzajemnościowej formuły realizacji ubezpieczeń.

Przydatne linki
Kalendarz

Money.pl

Money.pl - Kliknij po więcej
Forex
 CHF / PLN 4,0770 -0,16% [20:13]
 EUR / JPY 124,5710 -0,04% [20:13]
 EUR / PLN 4,3939 -0,31% [20:13]
 USD / JPY 105,7190 -0,25% [20:13]
 USD / PLN 3,7284 -0,49% [20:13]
Wspierane przez Money.pl

Imieniny:
Blazej, Saturnin