Posiedzenie Rady DIR Powiatu Karkonoskiego – fotowoltaika w gospodarstwie rolnym

W dniu 22 listopada br. odbyło się kolejne wyjazdowe posiedzenie Rady Powiatowej DIR Powiatu Karkonoskiego. Obradom przewodniczył Przewodniczący RP i Członek Zarządu DIR Mirosław Kaszkur. Tym razem obradowaliśmy w Bukowcu, gmina Mysłakowice, gdzie skorzystaliśmy z uprzejmości i doświadczeń  w zakresie fotowoltaiki Pana Macieja Klempouza, rolnika i delegata, który poza instalacją w swoim obejściu o mocy 10 kw zrealizował inwestycję komercyjną o mocy 300 kW. Większość prac montażowo -technicznych rolnik wykonał we własnym zakresie stając się jednocześnie cenionym na rynku wykonawcą takich instalacji. Po wizycie w gospodarstwie dalszą cześć obrad kontynuowano w siedzibie Związku Gmin Karkonoskich w Pałacu w Bukowcu.

Kolejne wystąpienia nt. fotowoltaiki na wsi i w rolnictwie zaprezentowali doświadczeni specjaliści z tej branży.

-Pan  Piotr Klempouz z firmy Synergio SA Warszawa, regionalny manager ds. OZE zapoznał delegatów i zaproszonych gości z działalnością firmy i jej współpracą z rolnikami. Przestawił wszystkie aspekty nt. znaczenia produkcji bezpiecznej, taniej i opłacalnej energii – nie tylko fotowoltaicznej. Odpowiedział na wszystkie pytania obecnych i zachęcał do roboczych kontaktów z nim na wszystkie konkretne tematy związane z realizacją podobnych inwestycji na terenie powiatu.

Także cenne uwagi i propozycje zaprezentował Dyrektor Biura Związku Gmin Karkonoskich Pan Łukasz Hada. Związek Gmin wspiera i uczestniczy w projektach odnawialnej energii.W zamierzeniach Związku jest także budowa biogazowi w oparciu o ścieki komunalne, trawę, liście, zlewki oraz biomasę, która będą mogli produkować nasi rolnicy.

Taką współpracę Związek Gmin zrealizował z powodzeniem przy inwestycji Pana Klempouza w Bukowcu.

Bardzo cenne uwagi i oceny przestawił Pan Marek Turczyn Prezes Karkonoskiego Klastra Energii, który również wspierał merytorycznie i finansowo tę inwestycję. Karkonoski Klaster Energii ma już spore doświadczenie i służy pomocą w zakresie realizacji projektów OZE i dofinansowywania obiektów na terenie powiatu. Ciekawym projektem zrealizowanym przez Klaster we współpracy z gminą Stara Kamienica był program budowy 150 instalacji w gospodarstwach tej gminy.

Pełna frekwencja na posiedzeniu (28 osób) oraz aktywne uczestnictwo) wykazały, że tematyka energii odnawialnej powinna być w działaniach Rady Powiatowej systematycznie podnoszona i aktualizowana w zakresie szkoleń i przepisów  , a także wspierana dobrymi przykładami w terenie.

Cenne uwagi i własne doświadczenia ze swojego terenu przekazali rolnicy z sąsiednich powiatów np. delegat Pan Andrzej Kozłowski z gminy Złotoryja, który podniósł problemy związane ze współpracą z energetyką w zakresie fotowoltaiki. Kilku dyskutantów mówiło wprost, że taka współpraca to „droga przez mękę” ale trzeba ją przejść aby osiągnąć sukces.

Opracował: Andrzej Kamiński

Ludwik, Piotr