Posiedzenie Rady Powiatowej DIR Powiatu Wrocławskiego

Przewodniczący Rady Powiatowej Pan Waldemar Mazurek zaprosił na posiedzenie Rady rolników z terenu gmin: Jordanów Śląski, Łagiewniki, Kobierzyce i Sobótka zainteresowanych dzierżawą gruntów na terenie gminy Jordanów Śląski.
Uczestniczący w spotkaniu Prezes Izby Pan Ryszard Borys wskazał na potrzebę organizowania takich spotkań w terenie, gdyż liczna obecność rolników pokazuje, że bezpośrednie konsultacje są ważnym elementem w prowadzonym procesie decyzyjnym związanym z dzierżawą gruntów.
Istotnym punktem spotkania było wystąpienie Dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa we Wrocławiu Pana Tomasza Krzeszowca w sprawie rozdysponowania gruntów rolnych po byłym gospodarstwie rolnym Farmko w Wilczkowicach. Dyrektor omówił sposób procedowania rozdysponowania gruntów, przekazał proponowany sposób podziału nieruchomości w ramach przetargów na ww. grunty. Odniósł się do wielu pytań zadanych przez rolników biorących udział w spotkaniu. Przekazał jakie przepisy decydują o podejmowaniu konkretnych decyzji przez KOWR.
Ustalono w ramach prowadzonej dyskusji, że KOWR przeprowadzi szkolenie dla osób zainteresowanych przystąpieniem do przetargu, aby usprawnić składanie dokumentów i uniknąć popełniania błędów w składanych papierach. Dolnośląska Izba Rolnicza na swojej stronie facebookowej zamieściła zasady punktacji w przetargach, przekazane one zostaną również mailowo do UG w Jordanowie celem udostępnienia dla zainteresowanych. Dyrektor poprosił zgromadzonych o kierowanie pytań do KOWR najlepiej na piśmie i aby w tego treści zawrzeć jak najwięcej informacji, aby udzielona odpowiedź była pełna.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się również wystąpienie Pani Pauliny Urbanek – Zastępcy Dyrektora OR KRUS we Wrocławiu oraz Pani Moniki Tarnawskiej – Samodzielnego Inspektora Wydziału Ubezpieczeń w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny we Wrocławiu w zakresie ubezpieczeń społecznych rolników. Prelegentki przedstawiły zgromadzonym zmiany wprowadzone w ostatnim czasie w zasadach ubezpieczeń społecznych. Odniosły się do wielu konkretnych pytań „z sali”.
Obecność na spotkaniu Przewodniczącego Rady Powiatowej DIR Powiatu Strzelińskiego Pana Marka Brusiło oraz Przewodniczącego Rady Powiatowej DIR Powiatu Ząbkowickiego Pana Wiktora Skotnickiego, Pana Wiesława Zająca – Członka Zarządu reprezentującego Starostwo Powiatowe we Wrocławiu, Wójta Gminy Jordanów Śląski Pana Pawła Filipczak pozwoliły min. na wymianę informacji nt. sytuacji rolników w danych powiatach.

Marzena, Maria, Klaudiusz