Posiedzenie RP DIR powiatu górowskiego

W dniu 14 grudnia w świetlicy Nadleśnictwa Góra Śląska odbyło się Posiedzenie Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej Powiatu Górowskiego. W posiedzeniu udział wzięli: Wiesław Polaczek – specjalista ds. łowieckich w Nadleśnictwie Góra Śląska, Dariusz Madejski – Członek Zarządu DIR, Franciszek Baranowski – Prezes Spółki LIRPOL Pełnomocnik ds. ubezpieczeń TUW, członkowie Rady Powiatowej oraz rolnicy z powiatu górowskiego. Uczestników przywitał i spotkanie prowadził Przewodniczący Rady Powiatowej DIR Jan Rewers. Przybyli rolnicy przedstawili problem z uzyskaniem oprócz emerytury rolniczej także emerytury z okresu ubezpieczenia w ZUZ dla osób urodzonych przed 1948 rokiem oraz problemy rolników, którzy przeszli na rentę inwalidzką z KRUS.

W trakcie spotkania przedstawiciel Nadleśnictwa poinformował, że obecnie trwają prace nad tworzeniem wieloletnich łowieckich planów hodowlanych na lata 2023-2033 dla łowieckich rejonów hodowlanych. Potrzeba budowy nowych planów wynika ze zmian granic obwodów łowieckich wprowadzonych uchwałami sejmików wojewódzkich obowiązującymi od kwietnia 2022 r. Dyskutowano także o problemach związanych ze szkodami jakie wyrządzają dzikie zwierzęta w uprawach rolnych. Zdaniem rolników dużo szkód jest wyrządzanych przez jelenie, ale nie tylko i dlatego należy zwiększać plany łowieckie. W powiecie górowskim narasta także problem występowania wilków oraz szkód przez nie wyrządzanych wśród zwierząt gospodarskich.

Podjęto także rozmowy o bieżących problemach występujących w rolnictwie tzn. bardzo wysokich cen nawozów, spadku cen zbóż i rzepaku, a także problemy ze zbytem kukurydzy. Stwierdzono, że jest to związane z „tranzytem” płodów z Ukrainy. Zwrócono także uwagę na ograniczony dostęp do gruntów z zasobu KOWR.

Członek Zarządu Dariusz Madejski poinformował uczestników posiedzenia o działaniach jakie podejmowane są przez Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej. Wszystkie pisma kierowane do Instytucji i Ministerstw oraz odpowiedzi na nie publikowane są na stronie internetowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

Franciszek Baranowski przedstawił korzyści wynikające z ubezpieczeń w TUW oraz, że Spółka LIRPOL przeprowadza atestację opryskiwaczy w gospodarstwie rolnika. Ponadto w dniu 20 grudnia w Szkole Rolniczej w Rudnej przeprowadzona zostanie wymiana osłon wałków przekaźnika mocy. Zachęcał do kontaktu i skorzystania z tych ofert.

Marzena, Maria, Klaudiusz