Posiedzenie RP DIR w Oleśnicy

Posiedzenie Rady Powiatowej DIR Powiatu Oleśnickiego odbyło się 20 grudnia 2022 r. w świetlicy wiejskiej w Dalborowicach. Posiedzenie Rady prowadził Pan Dionizy Prusiewicz – Przewodniczący Rady Powiatowej DIR w Oleśnicy. W posiedzeniu udział wzięli m. in.: Pan Henryk Bajcar – Powiatowy Lekarz Weterynarii w Oleśnicy, Berenika Zalewska PIW w Oleśnicy, Pani Elżbieta Lewicka – Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Oleśnicy, Pani Irena Małecka zastępca Wójta Gminy Dziadowa Kłoda, Pani Jolanta Tracz – Kierownik WIORiN w Oleśnicy, Waldemar Grzędziak- dyrektor Urzędu Pracy w Oleśnicy, Pan Jarosław Głowacki Burmistrz Miasta i Gminy Międzybórz oraz członkowie Rady Powiatowej DIR Powiatu Oleśnickiego.
Posiedzenie rozpoczął Przewodniczący RP Dionizy Prusiewicz, który dziękując wszystkim za przybycie, przekazał świąteczne życzenia od nieobecnych z przyczyn od nich niezależnych, Prezesa Zarządu Dolnośląsiej Izby Rolniczej Ryszarda Borysa, Kierownik ARiMR oddz. w Sycowie Pani Anny Michalskiej, Józefa Inorowicza z Wrocławia.
Następnie Przewodniczący wraz z panem Janem Smorawskim przystąpili do wręczenia złotych i srebrnego medalu „ Zasłużony dla Samorządu Rolniczego DIR ”. Złote odznaczenia otrzymali: Witold Szydełko- delegat do Walnego Zgromadzenia DIR oraz Krzysztof Polański były członek Rady Powiatowej DIR Powiatu Oleśnickiego. Srebrne odznaczenie otrzymał Pan Roman Bułatowicz, rolnik z Sulikowa z gminy Dobroszyce. Podziękowania za długoletnią współpracę otrzymali Pani Barbara Wnuk, sołtys Dalborowic oraz wójt Robert Fryt, za którego statuetkę odebrała Pani Irena Małecka.
Po wręczeniu odznaczeń Przewodniczący Prusiewicz poprosił o kilka słów Powiatowego Lekarza Weterynarii w Oleśnicy. Henryk Bajcar przedstawił pokrótce pracę w PIW i przekazał głos Pani Berenice Zalewskiej, która przedstawiła sytuację zagrożenia ptasią grypą na terenie powiatu oleśnickiego, zwróciła również uwagę na sprawy związane z ASF i bioasekuracją. Poruszyła także temat odstrzału sanitarnego dzików.
Po wystąpieniu przedstawicieli Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej poproszona została o zabranie głosu Pani Jolanta Tracz , która przedstawiła temat rotacji środków ochrony roślin. Firmy, które mają zezwolenia na wprowadzenie konkretnego środka, po jego wygaśnięciu nie przedłuża owego zezwolenia. Dużą uwagę należy zwrócić także na stan sprzętu rolniczego przede wszystkim na sprawność opryskiwaczy. Kontrole wykazały również choroby ziemniaków.
Elżbieta Lewicka powiedziała o ekoschematach, poinformowała również o planowanych szkoleniach.
2023 będzie rokiem przejściowym w nowym systemie przyznawania dopłat bezpośrednich. Na zkończenie pierwszej części spotkania Dionizy Prusiewicz złożył wszystkim zebranych Życzenia Świąteczne z prośbą o przekazanie życzeń w środowiskach rolniczych, które reprezentują. Powitał przybyłego na spotkanie ks. Proboszcza Tadeusza Siwczyńskiego, którego poprosił o poprowadzenie wigilijnej części spotkania.
Ksiądz Tadeusz Siwczyński złożył wszystkim obecnym życzenia świąteczne, czytając fragment Pisma Świętego, rozpoczął spotkanie wigilijne. Stół świąteczny przygotowała i nad dobrym samopoczuciem zebranych czuwała Barbara Prusiewicz wraz z córkami Marysią i Anią. W prawdziwie przyjaznej atmosferze spotkanie trwało do godzin popołudniowych.

Marzena, Maria, Klaudiusz