Biesiada Karnawałowa

Przedstawiciele Dolnośląskiej Izby Rolniczej na zaproszenie Rady Sołeckiej wsi Wysokie, gmina Rudna uczestniczyli w dniu 4 lutego w Biesiadzie Karnawałowej.

Spotkanie było okazją do uhonorowania osób współpracujących z Dolnośląską Izbą Rolniczą, za działania na rzecz rolnictwa oraz zaangażowanie w działalność społeczną. Złotym Medalem Dolnośląskiej Izby Rolniczej  odznaczona została Pani Irena Habura Sołtys wsi Wysokie. Podziękowanie za współpracę i działania na rzecz rolnictwa przekazano dla Rady Sołeckiej. Wręczenia medalu oraz podziękowania dokonał Wiceprezes Zarządu DIR Waldemar Jankowski.

Tradycyjnie od wielu lat jedną z atrakcji Biesiady jest ceremonia przyjęcia do grona gospodarzy wsi Wysokie nowo zamieszkałych mieszkańców. „Nieszczęśnicy” Ci składają przysięgę przed starszyzną wsi. Przysięgają między innymi, że świadomi praw i obowiązków wynikających z wybudowania domu na Wysokiem nie będą narzekali na codzienny ryk krowy, niedzielny młot udarowy, zapach pomiotu kurzego i rzepaczyska skoszonego oraz na nocne pijackie śpiewanie i poranne koguta pianie, a także każdego dnia pracować będę nad wzrostem piękna i dobrobytu wsi. Na znak złożonej przysięgi gospodyni założono łańcuch z kołkiem, aby do miasta nie uciekała, a gospodarzowi chomąto, na znak ciężkiej pracy. Animatorem tej ceremonii oraz całej Biesiady był Teodor Habura.

Adolf, Tymon