Posiedzenie Rady Dolnośląskiej Izby Rolniczej Powiatu Jaworskiego i Legnickiego.

W dniu 7 – go lutego 2023 r.  w Świetlicy Wiejskiej w miejscowości Zębowice odbyło się posiedzenie RP DIR powiatu jaworskiego i legnickiego.

Obradom przewodniczyli Przewodniczący Rady Waldemar Jankowski oraz Grzegorz Rudziak.

Na posiedzenie zostali zaproszeni Goście: Powiatowy Lekarz Weterynarii w Legnicy Barbara Małecka-Salwach, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Jaworze Adam Ćwik, Kierownik PZDR w Jaworze Katarzyna Wojciechowska, Pracownik PZDR w Chojnowie Danuta Jung, Kierownik KOWR s/z w Legnicy Andrzej Wańkowicz, Kierownik KOWR s/z w Świdnicy Bogdan Kożuchowicz wraz z Paniami Joanną Majewicz i Anną Niesyczyńska, Adwokat DIR Łukasz Opaliński, Sołtys Zębowic Andrzej Skrzypek a także okoliczni rolnicy. Zarząd DIR reprezentował Wiceprezes Waldemar Jankowski.

Po raz pierwszy otwarcie posiedzenia nastąpiło poprzez wprowadzeniu Sztandaru RP DIR Powiatu Jaworskiego. Wiceprezes DIR Waldemar Jankowski wręczył podziękowania za zaangażowanie w działania związane z ideą powstania sztandaru dla Panów Andrzeja Kubskiego oraz Seweryna Mazura. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Jaworze Pan Adam Ćwik otrzymał statuetkę Św. Izydora Patrona Rolników, natomiast Sołtys Wsi Zębowice Andrzej Skrzypek podziękowanie za współpracę z samorządem rolniczym.

W kolejnej części posiedzenia zaproszeni Goście przedstawili poniższe zagadnienia:

– Pani Katarzyna Wojciechowska wraz z Panią Danutą Jung przedstawiły tematykę oraz harmonogram szkoleń przeprowadzanych przez zespoły doradztwa min. dot. Planu Strategicznego WPR. W najbliższym czasie przewidziane są szkolenia dla rolników organizowane zgodnie z podpisanym porozumieniem pomiędzy DIR, ARiMR i DODR dot. ekoschematów.

– Pani Barbara Małecka – Salwach oraz Pan Adam Ćwik omówili problemy związane z rozprzestrzenianiem się ASF oraz zagrożeniem ptasią grypą na terenie powiatu legnickiego i jaworskiego.

– Panowie Andrzej Wańkowicz, Bogdan Kożuchowski wraz z Paniami Joanną Majewicz i Anną Niesyczyńska, przedstawili zebranym m.in. zestawienie gruntów z zasobu KOWR, które będą udostępnione do wydzierżawienia i wykupu w latach 2023/2024 w powiecie legnickim i jaworskim. Informacje takie mają duże znaczenie dla rolników, ponieważ dają im więcej czasu na przygotowanie się do przetargów.

Po wystąpieniach Gości z instytucji rolniczych głos zabrał Pan Bronisław Piaskowski rolnik z powiatu jaworskiego, który przedstawił zebranym problem współwłasności ułamkowej siedlisk gospodarstw rolnych na Ziemiach Odzyskanych. Na Dolnym Śląsku istnieje bardzo dużo gospodarstw rolnych, które borykają się z problemem współwłasności.

Dolnośląska Izba Rolnicza pragnie podziękować Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Zębowicach za pomoc przy organizacji posiedzenia.

Marzena, Maria, Klaudiusz