Posiedzenie Rady Powiatowej DIR w Ząbkowicach Śląskich

31 stycznia w Starostwie Powiatowym w Ząbkowicach Śląskich odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej powiatu ząbkowickiego połączone ze szkoleniem dla rolników.

Spotkaniu przewodniczył Wiktor Skotnicki – Przewodniczący Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej, który na początku powitał zaproszonych Gości, którymi byli:  Marcin Gwóźdź – Poseł na Sejm RP, Ryszard Borys – Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Marek Tarnacki – Dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, Roman Fester – Starosta Ząbkowicki, Paweł Gancarz – Wójt Gminy Stoszowice, Andrzej Dominik – Przewodniczący Rady Miejskiej w Ząbkowicach Śląskich, Damian Cieślik – Przewodniczący Rady Gminy Ciepłowody, Danuta Woźniak – Łągiewka – Przewodnicząca Komisji Środowiska Rady Powiatu Ząbkowickiego, Sylwia Demidowicz – Przewodnicząca Komisji Budżetu, Gospodarki Gminy, Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Ochrony Pożarowej Rady Gminy Kamieniec Ząbkowicki, Andrzej Czepieruk – Przewodniczący Komisji Budżetu, Rozwoju Gospodarczego i Rolnictwa Rady Miejskiej w Bardzie, Tadeusz Kubicz – Przewodniczący Komisji Rolnictwa, Turystyki i Rozwoju Gospodarczego Rady Gminy Stoszowice, Stanisław Płachytka – Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Gospodarki Nieruchomościami Rady Miejskiej w Ząbkowicach Śląskich,  Patrycja Wielowska – Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Marek Świątek – Prezes Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych,  Arkadiusz Dulemba – Kierownik Powiatowego Zespołu Doradców Rolniczych w Lubinie, Krzysztof Dyda – Kierownik Powiatowego Zespołu Doradców Rolniczych w Ząbkowicach Śląskich a także Łukasz Opaliński – Adwokat Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

W spotkaniu uczestniczyli również radni powiatowi i gminni, sołtysi, delegaci rady powiatowej DIR w Ząbkowicach Śląskich oraz rolnicy.

Pierwszy punkt spotkania dotyczył aktualnej sytuacji w rolnictwie. W formie debaty uczestnicy odnieśli się do najważniejszych kwestii związanych importem zbóż z Ukrainy, cen nawozów oraz sytuacji na rynku zbóż.

Zwracano szczególną uwagę na to, że tzw. „zboże techniczne” zalewa polskie magazyny.

W związku z tym podmioty skupowe są zapełnione a wielu rolników jest zmuszonych do przetrzymania ziarna. Nie wszyscy mają możliwość rozszerzonego magazynowania. Ponadto padły również propozycje utworzenia systemu kontroli przywozu zbóż z Ukrainy wraz z ewidencją i statystykami oraz nadzoru w podmiotach skupowych.Ważne jest, aby rolnicy mogli w tegoroczne żniwa bez obaw sprzedawać zboże nie martwiąc się, że w magazynach nie będzie miejsca na polskie zboże.Poruszono również kwestie niestabilnych cen na rynku zbóż i nawozów a także poziomu waloryzacji emerytur rolniczych.

Poseł Marcin Gwóźdź po omówieniu problemów zadeklarował poruszenie tematów w Ministerstwie.

Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej Ryszard Borys podkreślił, że samorząd rolniczy zarówno na szczeblu wojewódzkim jak i krajowym wielokrotnie interweniował ws. wstrzymania importu zbóż z Ukrainy i rosnących cen nawozów.

Oprócz tego przekazał zebranym bieżącą informację z działalności Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej. W ostatnim czasie samorząd rolniczy wystąpił do Ministerstwa Rolnictwa ws. wycofywania z rynku kolejnych substancji czynnych środków ochrony roślin a także wprowadzenia zmian w zasadach przyznawania płatności z tytułu realizacji ekoschematów.

Dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Marek Tarnacki przekazał informacje o organizowanych szkoleniach dotyczących Nowego Planu Strategicznego – kwestii ekoschematów i warunkowości, które odbywają się we współpracy trzech instytucji: Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Dolnośląskiej Izby Rolniczej oraz Dolnośląskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Omówił również główne założenia rolnictwa regeneratywnego.

W drugiej części posiedzenia odbyło się szkolenie z zakresu ekoschematów i warunkowości – najważniejszych zmian w systemie dopłat bezpośrednich w roku 2023, które przeprowadził Arkadiusz Dulemba – Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Lubinie.

Mark, Jarosław