Posiedzenie RP DIR powiatów kamiennogórskiego i wałbrzyskiego

Dnia 22 lutego w siedzibie Inkubatora Przedsiębiorczości Gminy Kamienna Góra w Czadrowie odbyło się posiedzenie Rad Powiatowych Dolnośląskiej Izby Rolniczej Powiatu Kamiennogórskiego i Wałbrzyskiego. Posiedzenie Rad Powiatowych wspólnie prowadzili Pan Sylwester Wańczyk delegat do Walnego Zgromadzenia DIR z powiatu kamiennogórskiego oraz Pan Paweł Mazur Przewodniczący Rady Powiatowej DIR w Wałbrzychu.
W posiedzeniu udział wzięli m.in.: Pan Janusz Jamirecki oraz Pani Dorota Janowska z Oddziału Regionalnego ARiMR we Wrocławiu, Pan Franciszek Baranowski – Prezes Spółki LIRPOL Pełnomocnik ds. ubezpieczeń TUW, przedstawiciele Nadleśnictwa Kamienna Góra i Nadleśnictwa Wałbrzych i licznie przybyli przedstawiciele „Kół Łowieckich” z terenu powiatów kamiennogórskiego i wałbrzyskiego.
W trakcie spotkania Pan Janusz Jamirecki – kierownik Biura Rejestracji Zwierząt OR ARiMR przedstawił zebranym informację na temat nowelizacji ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, która weszła w życie 6 stycznia 2023r. Zmiany spowodowane wprowadzeniem nowych przepisów dotyczą przede wszystkim katalogu gatunków objętych obowiązkiem ewidencjonowania, zasad i terminów dokonywania zgłoszeń, a także wyboru środków identyfikacji. Oprócz tego paszporty bydła będą służyć wyłącznie dokumentowaniu przemieszczeń zagranicznych, a podstawową drogą informowania o zdarzeniach ma się stać aplikacja IRZplus.
Pan Wiesław Mąka delegat do Walnego Zgromadzenia DIR z powiatu wałbrzyskiego omówił zagrożenia dla rolnictwa i środowiska przyrodniczego powodowane przez nadmierny wzrost populacji wilków w podregionie wałbrzyskim i kamiennogórskim. Przedstawił działania jakie do tej pory podejmowaliśmy, a w trakcie dyskusji z przedstawicielami myśliwych wskazano na potrzebę dokonania przez instytucje do tego powołane rzetelnej inwentaryzacji liczebności wilka. Poproszono Koła Łowieckie by przy tegorocznej inwentaryzacji zwierzyny łownej wykazywać informację o występowaniu wilka na poszczególnych obwodach łowieckich.
Na koniec Pan Franciszek Baranowski przedstawił korzyści wynikające z ubezpieczeń w TUW oraz przedstawił ofertę Spółki LIRPOL przeprowadzającą atestację opryskiwaczy w gospodarstwie rolnika.

Czesław, Agnieszka