Posiedzenie Rady DIR w Świdnicy

28 lutego w siedzibie Powiatowego Zespołu Doradców Rolniczych w Świdnicy odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej powiatu świdnickiego połączone ze szkoleniem dla rolników. Spotkaniu przewodniczył Mariusz Hydzik – Przewodniczący Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

W pierwszej części spotkania Pan Sławomir Skorupa z Delegatury Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Świdnicy przekazał informacje o najważniejszych zasad dobrej praktyki rolnej, której jednym z jej elementów jest wyznaczanie stref ochronnych, zwanych także strefami buforowymi. Szeroko omówiono przepisy dotyczące sposobu postępowania ze środkami ochrony roślin, zawarte w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które określają minimalne szerokości stref ochronnych.

W trakcie spotkania dyskutowano o problemach związanych ze szkodami jakie wyrządzają dzikie zwierzęta na polach uprawnych, o konieczności redukcji populacji dzików i problemach z tym związanych. Zwrócono również uwagę na zagrożenia dla rolnictwa i środowiska przyrodniczego powodowane przez nadmierny wzrost populacji wilków. Dyskutowano również o nowelizacji ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt i likwidacji tzw. paszportów dla bydła.

Informację z działalności Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej przekazał Pan Paweł Mazur – Członek Zarządu DIR. Przekazał również informację, iż jako przedstawiciel Izby Rolniczej w dniach 13-14 brał udział na zaproszenie ambasady Królestwa Danii w wyjeździe studyjnym do Kopenhagi, podczas którego się z duńskim systemem wsparcia dla biogazu i budowy Biogazowni. Strona duńska podzieliła się swoimi doświadczeniem w rozwoju zdolności produkcyjnych oraz adaptacji „zielonego gazu”.

Po spotkaniu przeprowadzone zostało szkolenie, którego tematem było „Warunkowość – podstawowy element Zielonej Architektury oraz ekoschematy – nowy rodzaj płatności bezpośrednich”. Na szkoleniu zapoznano rolników z nowymi warunkami przyznawania płatności bezpośrednich  – informacje przedstawiła Pani Katarzyna Bujak – pracownik ARiMR w Świdnicy.

Na zakończenie szkolenia swoją ofertę przedstawili pracownicy Banku BNP Paribas oddział w Świdnicy.
Szkolenie zostało zorganizowane wspólnie z Powiatowym Oddziałem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Świdnicy, Powiatowym Zespołem Doradców Rolniczych w Świdnicy oraz Dolnośląską Izbą Rolniczą. W spotkaniu uczestniczyło ponad 70 rolników z terenu powiatu świdnickiego.

 

 

Fundacja

Fundacja Izydora

Związek Wzajemności Członkowskiej

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” jest ogólnopolskim, pierwszym reaktywowanym dzięki zmianom w polskim prawie ubezpieczeniowym, towarzystwem korzystającym z wzajemnościowej formuły realizacji ubezpieczeń.

Przydatne linki
Kalendarz

Money.pl

Money.pl - Kliknij po więcej
Forex
 CHF / PLN 4,0770 -0,16% [20:13]
 EUR / JPY 124,5710 -0,04% [20:13]
 EUR / PLN 4,3939 -0,31% [20:13]
 USD / JPY 105,7190 -0,25% [20:13]
 USD / PLN 3,7284 -0,49% [20:13]
Wspierane przez Money.pl

Imieniny:
Aniela, Jan