Walne Zgromadzenie Dolnośląskiej Izby Rolniczej

Dnia 16 marca odbyło się X Walne Zgromadzenie Delegatów Dolnośląskiej Izby Rolniczej VI Kadencji. Posiedzeniu przewodniczył Ryszard Borys Prezes Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej.
Poczet sztandarowy stanowili: Bartosz Łasica z Rady Powiatowej DIR Powiatu Lubańskiego, Maciej Wota z Rady Powiatowej DIR Powiatu Polkowickiego oraz Piotr Rakoczy z Rady Powiatowej DIR Powiatu Dzierżoniowskiego. Na Sekretarza obrad został wybrany Dariusz Madejski.
Walne Zgromadzenie Delegatów przede wszystkich przyjęło budżet DIR na rok 2023 oraz sprawozdania z działalności statutowej i finansowej za 2022 rok. Delegaci Walnego Zgromadzenia zapoznali się z terminarzem wyborów, które wyznaczono na dzień 24 września 2023 roku, dokonali również wyboru Wojewódzkiej Komisji Wyborczej.
Obrady Walnego Zgromadzenia były istotne również ze względu na omawiane tematy. Aktualna, trudna sytuacja w rolnictwie zdominowała prowadzoną dyskusję. Walne podjęło decyzję, by wystąpić do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w zakresie informowania o przetargach, do MRiRW o zmianę terminu utrzymania upraw miododajnych oraz uruchomienie skupu interwencyjnego pszenicy i rzepaku. Walne zwróciło uwagę na konieczność wystąpienia o zmianę przepisów regulujących odbiór opakowań po środkach do produkcji rolnej, tak by była możliwość oddania ich na terenie każdej gminy.
W związku z tym, iż izba zapoczątkowała funkcjonowanie Fundacji Św. Izydora Delegaci Walnego Zgromadzenia zwrócili uwagę, iż widzą potrzebę zaktywizowania tego obszaru działalności. Padła propozycja określenia wysokości składek wpłacanych przez Delegatów na rzecz Fundacji.
Delegaci Walnego Zgromadzenia spotkali się również z przedstawicielami instytucji: Panią Magdaleną Salińską- Dyrektorem DOR ARiMR, Panem Tomaszem Krzeszowcem– Dyrektorem OT KOWR we Wrocławiu, Panem Markiem Tarnackim – Dyrektorem DODR wraz zastępcą Panem Andrzejem Znamirowskim, Panią Joanną Klimas-Zajączkowską- Dyrektorem Biura TUW wraz z Panią Sylwią Mika celem omówienia aktualnych zagadnień dot. rolnictwa.

Aniela, Jan