DIR organizatorem spotkania pomiędzy Dyrektorem KOWR a rolnikami z powiatu złotoryjskiego

Dnia 21 marca br. w Świetlicy Wiejskiej w Wojciechowie gm. Zagrodno DIR zorganizowała spotkanie rolników z Panem Tomaszem Krzeszowcem Dyrektorem KOWR we Wrocławiu.

W spotkaniu udział wzięli: Tomasz Krzeszowiec Dyrektor KOWR we Wrocławiu, Rafał Politaj Koordynator s/z KOWR w Rakowicach Wielkich, Waldemar Jankowski Wiceprezes DIR, Przewodniczący wraz z Delegatami RP DIR z powiatu złotoryjskiego oraz ok. 80 rolników z okolicznych miejscowości.

Tematyka spotkania dotyczyła rozdysponowania gruntów z zasobu KOWR na które w najbliższych latach kończą się umowy dzierżawy w powiecie złotoryjskim.

Powaga problemu i decyzja o zorganizowaniu spotkania otwartego dla wszystkich zainteresowanych stron na terenie powiatu złotoryjskiego została podjęta podczas grudniowego spotkania w siedzibie KOWR we Wrocławiu, w którym uczestniczyli Dyrektor Tomasz Krzeszowiec, Wiceprezes DIR Waldemar Jankowski, oraz przedstawiciele rolników z gminy Zagrodno.

Na przełomie 2023/2024r. w powiecie złotoryjskim kończą się umowy dzierżawy na ok. 1700 ha gruntów, na które zostaną ogłoszone przetargi. Dyrektor KOWR podkreślił jak ważna jest dobra współpraca pomiędzy DIR a KOWR, ponieważ dzięki niej problemy rolników mogą być rozwiązywane na bieżąco. Ważnym elementem jest, aby rolnicy brali udział w pracach komisji przetargowych, ponieważ oni najlepiej orientują się co dzieje się na ich podwórku. Dyrektor T. Krzeszowiec zwrócił się do zebranych z prośbą, aby zgłaszali mu wszelkie próby obejścia przepisów przez nieuczciwe osoby ubiegające się o dzierżawę gruntów, ponieważ tylko w ten sposób można wyeliminować nieuczciwe praktyki stosowane przez podstawione osoby biorące udział w przetargach. Zasadą jaką się kieruje KOWR to podejmowanie decyzji przejrzystych i zgodnych z obowiązującymi przepisami prawa.

Merytoryczna dyskusja podczas spotkania pozwoliła wyjaśnić wiele kwestii zarówno dla rolników ubiegających się o dzierżawę jaki dla tych którym kończą się umowy i są zobligowani do oddania gruntów do zasobu KOWR. Rolnicy uzyskali także informację o możliwości skorzystania ze szkoleń przygotowujących ich do udziału w przetargach na dzierżawę gruntów, które organizuje KOWR wraz z DIR.

Wiceprezes DIR Waldemar Jankowski podziękował zebranym za tak liczne przybycie i podkreślił jak ważna jest organizacja tego typu spotkań, ponieważ dają one możliwość przedyskutowania oczekiwań i podjęcia decyzji, które są niezbędne przy rozpoczęciu procedury przetargów.

Czesław, Agnieszka