Konferencja „Produkcja biogazu z odpadów rolniczych i organicznych – Duński Model Biogazu”

Dolnośląska Izba Rolnicza przy współpracy z Ambasadą Królestwa Danii w Polsce w dniu 22 marca w Centrum Aktywności Lokalnej w Kłodzku zorganizowała konferencję pn. „Produkcja biogazu z odpadów rolniczych i organicznych – Duński Model Biogazu” Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Burmistrza Miasta Kłodzka – Michała Piszko.

W spotkaniu udział wzięli licznie zebrani samorządowcy, instytucje naukowe, przedstawiciele firm zajmujących się utylizacją odpadów a także hodowcy.

Otwarcia konferencji dokonali: Burmistrz Miasta Kłodzko – Michał Piszko oraz  Członek Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej Paweł Mazur.

W swoim wystąpieniu Pan Mazur omówił swoją dotychczasową współpracę z Ambasadą Królestwa Danii w tym uczestnictwa we wcześniejszych spotkaniach oraz wyjeździe studyjnym dot. duńskich rozwiązań biogazowych.

Moderatorem spotkania była Pani Marzena Dąbrowska – Olewniczak – Kierownik Sektora Żywności i Rolnictwa w Ambasadzie Królestwa Danii w Polsce.

Program konferencji koncentrował się na produkcji biogazu z rolnictwa i odpadów organicznych, w tym doświadczeniach jak zwiększyć poziom biogazu.

Jako pierwszy głos zabrał Prof. dr hab. inż. Mirosław Miller, Koordynator ds. programów badawczo-rozwojowych, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Centrum Badawczo-Rozwojowe.

Następnie, przedstawiciele duńskiego sektora biogazu:

-Greenfarm A/S – Frank Wennerberg, Dyrektor Generalny

-Renew Energy A/S – Morten Gyllenborg, Dyrektor Generalny

-Nature Energy – Mette Smedegaard Hansen, Dyrektor ds. Korporacyjnych

-Energinet – Christian Bendrup Faurholt, Kierownik projektu

zaprezentowali rozwiązania na małą, średnią i dużą skalę, przedstawią swoje rozwiązania  i najlepsze praktyki.

Lars Smed Jensen, Wiceprezes, z działu Przedsiębiorstw i Instytucji omówił finansowanie inwestycji przy wsparciu EKF.

Uczestnicy spotkania mieli możliwość indywidualnych spotkań z przedstawicielami z Danii podczas których mogli zasięgnąć szczegółowych informacji w odniesieniu do prowadzonych działalności.

„Dania jest liderem w dziedzinie biogazu i innych alternatywnych źródeł energii, ponieważ instytucje publiczne i podmioty rynkowe ściśle współpracują w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Umiejętna współpraca instytucji publicznych, przemysłu, środowisk akademickich i społeczności lokalnych wspiera ciągłe doskonalenie sektora biogazu.

Rozwiązaniem alternatywnym dla efektywnego zaopatrzenia w energię jest biogaz lub biometan wytwarzany z odpadów organicznych lub osadów powstających przy uzdatnianiu wody w sektorze komunalnym, ale także z gnojowicy i obornika występujących w sektorze rolniczym. Innymi źródłami alternatywnymi są: przemysł przetwórstwa spożywczego czy też gospodarstwa domowe i restauracje. Możliwość zastąpienia paliw kopalnych biomasą lub odpadami organicznymi nie tylko wspiera ogólne ambicje uniezależnienia się od paliw kopalnych, ale także prowadzi do bardziej efektywnego zaopatrzenia w energię z odnawialnych źródeł energii.

Duński sektor biogazu jest mocnym i dobrze ugruntowanym na rynku krajowym i demonstruje innowacyjne oraz alternatywne rozwiązania na rynku o wysokim priorytecie politycznym. Dania jest liderem w dziedzinie biogazu i innych alternatywnych źródeł energii, ponieważ instytucje publiczne i podmioty rynkowe ściśle współpracują w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Umiejętna współpraca instytucji publicznych, przemysłu, środowisk akademickich i społeczności lokalnych wspiera ciągłe doskonalenie sektora biogazu.”

Aniela, Jan