Posiedzenie RP DIR w Oławie

W dniu 20 marca 2023 r. w Biurze Rady Powiatowej DIR Powiatu Oławskiego odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej z udziałem zaproszonych gości: Arturem Piotrowskim – Wójtem Gminy Oława, Heleną Masło – Sekretarzem Gminy Oława, Klaudią Kutera – Nadzór Wody Polskie w Oławie oraz Celina Zięciowską – Nadzór Wody Polskie w Oławie.
Podczas posiedzenia poruszono kwestię odbioru folii rolniczych z gospodarstw rolnych oraz zagadnienia związane z utrzymaniem urządzeń wodnych na rzekach i innych ciekach wodnych.
Na wstępie Przewodniczący Rady Powiatowej DIR Powiatu Oławskiego Ryszard Borys przedstawił informację o aktualnej sytuacji w rolnictwie a także o podejmowanych działaniach przez Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej w tym zakresie.
Stwierdził, że obecnie najważniejszym tematem jest sprawa rolników, którzy przytrzymali swoje plony. Rolnicy Ci mają problemy ze zbytem a także oferowaną, dużo niższą ceną niż w okresie żniw. Fakt ten spowodowany jest napływem płodów rolnych z Ukrainy.
Dolnośląska Izba Rolnicza występowała kilkakrotnie z wnioskiem o natychmiastowe podjęcie skutecznych działań, aby do żniw magazyny skupowe zostały opróżnione, tak, aby rolnicy mogli sprzedać swoje plony z tegorocznych zbiorów.
Pan Borys odniósł się też do wysyłanych pism w sprawie ograniczenia populacji coraz większych stad wilków a także bobrów i ptactwa: żurawi, łabędzi, krukowatych i dzikich gęsi, które to czynią coraz większe szkody u rolników. Ze względu na to, że są chronione nie jest prowadzona wobec nich planowa, właściwa gospodarka powodująca utrzymanie właściwej populacji. W tej kwestii Zarząd DIR również występował wielokrotnie do odpowiednich władz, jednak jak dotychczas nie podjęto pozytywnych działań i nie uregulowano tego tematu, który jest problemem coraz większej rzeszy rolników.
Następnym poruszanym tematem podczas posiedzenia, była sprawa sprzeciwu mieszkańców wsi do hałasu i zakłócania spokoju przez rolników, szczególnie podczas żniw i innych okresów wzmożonej pracy. Prezes zasugerował, aby tak jak w innych krajach wprowadzić deklaracje, dla osób zamierzających mieszkać na wsi: o wiedzy co ich może w nowym miejscu zamieszkania spotkać i aby nie mieli żadnych uwag co do niesprzyjających im warunków spowodowanych przez pracę rolników.
W dalszej części Pan Ryszard Borys przekazał, że będą dalej podejmowane działania przez Zarząd DIR odnośnie spraw zgłaszanych przez rolników.
Przedstawiciele Gminy Oława odnieśli się do tematu odbioru od rolników odpadów: foli rolniczej i zużytych opon. Wójt powiedział, że tematem zajmie się niezwłocznie i sprawa ta zostanie uregulowana.
Przedstawicielki Wód Polskich przekazały informację, że na bieżący rok są zarezerwowane środki finansowe na niezbędne utrzymanie „Kanały Zakrzowskiego”. Jest podpisana też umowa z firmą dokonującą przeglądu cieków wodnych i rozbierania tam wybudowanych przez Bobry.
Panie przekazały też informację, że wszelkie sprawy związane z usterkami na ciekach wodnych należy zgłaszać w systemie elektronicznym, wówczas przedstawione tematy będą rozpatrzone i zweryfikowane potrzeby wykonania stosownych prac. Na posiedzeniu tym stwierdzono jednomyślnie, że przyznawane środki finansowe na utrzymanie cieków wodnych znacznie odbiegają od potrzeb. Izby Rolnicze będą wnioskowały o zwiększenie kwoty na prace związane z właściwym wykonaniem niezbędnych czynności do utrzymania wałów rzecznych i innych urządzeń na ciekach wodnych w dobrym stanie.
Podczas dyskusji odnoszono się też do sprawy związanej z wprowadzaniem warunkowości i ekoschematów jako nowego rodzaju płatności bezpośrednich.

Viktoryn, Helmut