Spotkanie rolników z przedstawicielami KOWR

W dniu 23 marca 2023 roku w Starostwie Powiatowym w Górze z inicjatywy Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej Powiatu Górowskiego odbyło się spotkanie rolników z przedstawicielami Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Dolnośląską Izbę Rolniczą reprezentowali: Waldemar Jankowski Wiceprezes Zarządu, Jan Rewers Przewodniczący Rady Powiatowej DIR w Górze. Z ramienia KOWR OT Wrocław uczestniczyli: Tomasz Krzeszowiec Dyrektor OT KOWR oraz Andrzej Wańkowicz Kierownik SZGZ w Legnicy. W spotkaniu uczestniczyły także Anna Hrebenyk Wójt Gminy Jemielno z Wioletą Stupnicką-Cencora Sekretarz Gminy Jemielno. Udział wzięli także licznie przybyli rolnicy z powiatu górowskiego.
Na spotkaniu rolnicy pytali o przyczyny przeprowadzania przetargów krótkoterminowych, dlaczego czynsz dzierżawy jest taki wysoki, gdy cena pszenicy jest niska. Zgłoszono problem udziału w przetargach tzw. słupów oraz problemy z nieruchomościami, na które oferenci wylicytowali wysokie czynsze, a następnie nie podpisywali umowy dzierżawy. Poruszono także temat poddzierżawiania gruntów zwłaszcza dzierżawionych przez spółki prawa handlowego.
Na wszystkie pytania zadawane przez rolników odpowiadał Dyrektor KOWR, ponadto poinformował rolników, że na wszystkie pytania odpowiedzi będą udzielone pisemnie i przesłane do DIR.

Aniela, Jan