Wyjazd studyjny do Danii

W dniach 5-7 września, w ramach Programu Współpracy Polsko Duńskiej, Ambasada Królestwa Danii zorganizowała wyjazd do Danii dla rolników oraz przedstawicieli izb rolniczych z Wielkopolski i Dolnego Śląska.
Wielkopolską Izbę Rolniczą reprezentował Bartosz Banaszak, który jest członkiem Rady ds. Młodych Rolników przy KRIR, natomiast Dolnośląską Izbę Rolniczą reprezentował członek zarządu DIR Paweł Mazur.
Na miejscu uczestnicy wyjazdu zapoznali się ze stanem oraz perspektywami hodowli trzody chlewnej w Danii, która jest liderem między innymi w tym dziale produkcji rolnej. Szeroko omawiano funkcjonowanie grup producenckich na przykładzie grupy Danvit w Vastjyllands Andel.
Uczestnicy zapoznali się też z rozwiązaniami technicznymi jak i również z postępem genetycznym wykorzystywany w produkcji trzody.
Warto podkreślić, ze dzięki współpracy z Ambasadom Królestwa Danii w ostatnim roku uczestniczyliśmy w wyjazdach studyjnych oraz zorganizowaliśmy konferencję dotyczącą biogazowni w Kłodzku.

Paweł, Waleria