„Polskie zboża nie tylko na talerzu”

Piękna pogoda, pyszna degustacja, świetna zabawa a wszystko to  ze zbożem w tle …

Wydarzenie „Polskie zboża nie tylko na talerzu”, finansowane z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych odbyło się 16 września na terenie Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów w Mościsku.
Imprezie towarzyszyły Gminne Zmagania Sołectw oraz Festiwal Słoików.
Od godziny 15 na uczestników czekała moc atrakcji.
Oficjalnego otwarcia wydarzenia dokonali: wójt gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski, zastępca wójta Jolanta Zarzeka, prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej Ryszard Borys oraz członek Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej Dariusz Madejski.

Dolnośląska Izba Rolnicza zorganizowała stoisko wystawiennicze, na którym wśród konsumentów promowano produkty z polskich zbóż i wiedzę na temat dobroczynnych walorów spożycia ziarna zbóż i jego przetworów.
Podczas imprezy zachęcano do zwiększenia jego udziału w codziennej diecie. Goście mieli możliwość degustacji: pierogów, chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem, pyz, kawy zbożowej i innych produktów i potraw z ziarna zbóż i przetworów zbożowych.
Tradycyjnie już dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających imprezę gości cieszyły się materiały reklamowo – promocyjne znajdujące się na stoisku izby. W trakcie trwania wydarzenia wśród odwiedzających rozdysponowano: długopisy,  opaski odblaskowe, taśmy miernicze, noże do kartonu, breloki smiley- światełko odblaskowe oraz torby bawełniane Oprawę muzyczno- artystyczną imprezy zapewniła Kapela Bielanie.
Podczas tak wspaniałego wydarzenia nie mogło zabraknąć zabaw i konkursów dla najmłodszych.
Firma animacyjna zorganizowała pełne zaangażowania przez najmłodszych zajęcia sprawnościowe, kolorowanki XXL czy bańki mydlane.
Ponadto dla najmłodszych został zorganizowany konkurs  pt. „Ziarnem układane’’- układanie puzzli na czas. Dla dorosłych przygotowano konkurs wiedzy ze znajomości gatunków zbóż „Zbożowy zawrót głowy”. Zwycięzcy konkursów otrzymywali nagrody sfinansowane ze środków „Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych’’. Najmłodsi mogli wygrać powerbank, aparat fotograficzny, oraz słuchawki gamingowe. Nagrodami dla dorosłych były słuchawki bezprzewodowe, ekspres do kawy oraz robot kuchenny z misą.

Z ankiet, jakie podczas imprezy w Mościsku przeprowadził koordynator projektu wynika, że wszystkim naszym gościom Wydarzenie „Polskie zboża nie tylko na talerzu” bardzo się podobało.

Warto zaznaczyć iż na stoiskach KGW, Sołectw i Stowarzyszeń znajdowało się mnóstwo wyśmienitych lokalnych wyrobów zamkniętych w słoikach.

Tegoroczne zmagania sołectw obfitowały w konkurencje
mające charakter związany ze zbożem m.in buszujący w zbożu, toczenie balota czy rzut snopkiem. Szczęśliwymi zwycięzcami a jednocześnie posiadaczami złotych wideł zostało Sołectwo Dobrocin.

Ponadto rozstrzygnięto konkurs pn. Drugie życie słoika, gdzie w jury zasiedli prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej Ryszard Borys oraz członek zarządu  Dariusz Madejski. Dodatkowo każde z sołectw Gminy Dzierżoniów przygotowało obrazy z wykorzystaniem, które prezentowały się okazale przez całą imprezę.

Na zakończenie imprezy na Gości czekała słodka niespodzianka – tort okolicznościowy, a uroczystego krojenia dokonał Dariusz Madejski członek Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wyśmienita zabawę a Gminie Dzierżoniów za nieocenioną współpracę.

Paweł, Waleria