Spotkanie ws. stacji meteorologicznej do monitoringu suszy rolniczej

W dniu 30 listopada br., z inicjatywy Dolnośląskiej Izby Rolniczej, w siedzibie Urzędu Gminy Głogów odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządów powiatu głogowskiego w celu omówienia zasadności zakupu i montażu automatycznej stacji meteorologicznej do monitoringu suszy rolniczej.
W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele gmin: Gmina Głogów , Gmina miejska Głogów, Gmina Kotla, Gmina Jerzmanowa, Gmina Pęcław i Gmina Żukowice, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Głogowie oraz Dolnośląskiej Izby Rolniczej wraz przedstawicielami Rady Powiatowej DIR Powiatu Głogowskiego. Z ramienia DIR udział w spotkaniu wziął Wiceprezes DIR Waldemar Jankowski.
Podczas spotkania zwrócono uwagę na potrzebę postawienia stacji meteorologicznej, na terenie powiatu głogowskiego, co pozwoli na dokładniejsze wyznaczanie obszarów dotkniętych suszą rolniczą. Planowana do utworzenia stacja będzie służyła rolnikom z tego regionu.
Stacja zostanie włączona do Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej prowadzonego przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. Wyniki pomiarów automatycznej stacji meteorologicznej pozwolą na bieżące monitorowanie m.in. temperatury powietrza, wilgotności, sumy opadów i prędkości wiatru.

Ludwik, Piotr