Posiedzenie RP DIR w Kamiennej Górze

8 grudnia 2023 r. o godz.11.00 w Inkubatorze Przedsiębiorczości w Czadrowie odbyło się Posiedzenie Rady Powiatowej DIR Powiatu kamiennogórskiego.
Posiedzenie Rady otworzyła Przewodnicząca Bożena Kończak witając przybyłego członka Zarządu DIR Pana Mieczysława Środę ,zaproszonych gości z Instytucji działających na rzecz rolnictwa: Pana Krzysztofa Solarza Dyrektora Inkubatora Przedsiębiorczości, pracowników Stacji Epidemiologicznej w Kamiennej Górze Panią Bożena Wojas i Pani Krystyna Panią kierownika Biura terenowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Panią Teresę Banach, Kierownika Powiatowego Biura Ośrodka Doradztwa Rolniczego Panią Katarzynę Banaś oraz Kierownika Placówki terenowej KRUS w Kamiennej Górze Panią Annę Pękalską oraz członków Rady powiatowej i przybyłych producentów rolnych .
Jako pierwszy wystąpił Pan Krzysztof Solarz Dyrektor Inkubatora w Czadrowie zapoznał zebranych z funkcjonowaniem Inkubatora Przedsiębiorczości ,którego głównym celem jest udostępnianie drobnym producentom odpowiedniej infrastruktury do wytwarzania swoich produktów. Gmina Kamienna Góra wsparła proces związany z organizacją lokalnego rynku żywności. Zakupiła” platformę sprzedażową Z ziemi „ i funkcjonuje to bardzo poprawnie.
Pan Krzysztof opowiedział również o realizacji Programu „Czyste Powietrze” oraz zawiązania się dwóch grup sprzedażowych w ramach KLŻ. W inkubatorze Przedsiębiorczości została powołana Spółdzielnia Energetyczna „Sudecka Energia.”
Dalszą część posiedzenia poprowadził delegat Sylwester Wańczyk oddając głos członkowi Zarządu Panu Mieczysławowi Środzie ,który poinformował zebranych o pracy Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej, procedowanych wnioskach oraz zadeklarował współpracę z Radą powiatową i rolnikami powiatu kamiennogórskiego. Pracownice Sanepidu poinformowały o ważnych o przepisach które należy przestrzegać przy sprzedaży bezpośredniej przekazały miłe słowa o współpracy z producentami żywności i właściwego przepływu informacji. Przedstawiciel ARIMR biura terenowego Pani Teresa Banach złożyła informacje dot. kontroli gospodarstw ,wypłaty zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich oraz omówiła problemy w ekoschematach i warunkowości. Dalsza część nt. programów dla rolników oraz dodatkowych płatności i doradztwa przekazała Pani Katarzyna Kierownik Biura Powiatowego w Kamiennej Górze. Placówkę KRUS reprezentowała Pani Anna Pękalska przekazując bieżące informacje dot. rent ,emerytur oraz składek i rejestracji przy prowadzeniu działalności.
Rozpoczęła się dyskusja dotyczyła ujednolicenia przepisów weterynaryjnych, sanepidu i skarbowych. Poruszono trudną sytuację w mleczarstwie, chowie i hodowli bydła, regionalizacji oraz wsparcia obszarów górskich. Utworzenia przy DIR komisji problemowej d/spraw terenów górskich i podgórskich.
Wypracowano wnioski do zarządu DIR celem dalszego procedowania.

Ludwik, Piotr