Posiedzenie Rad Powiatowych DIR powiatów trzebnickiego i milickiego

W dniu 30 kwietnia w Starostwie Powiatowym w Trzebnicy odbyło się wspólne posiedzenie Rad Powiatowych DIR powiatów trzebnickiego i milickiego.
W spotkaniu uczestniczyli: Pan Ryszard Borys– Prezes DIR, Pani Joanna Klimas- Zajączkowska- Dyrektor Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych TUW, Pani Joanna Malinowska-Zagórska- Powiatowa Lekarz Weterynarii, Pani Amelia Prorok- reprezentująca Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Trzebnicy, Pan Dominik Byrski- kierownik WIORiN o-Trzebnica.
Przewodniczący Rady Powiatowej DIR powiatu trzebnickiego- Pan Henryk Kowalik przywitał zaproszonych gości, przewodniczącego Rady Powiatowej DIR powiatu milickiego – Pana Zdzisława Kanasa oraz delegatów obu Rad.
Pani Joanna Malinowska-Zagórska przedstawiła sytuację dotyczącą ASF i ptasiej grypy na terenie powiatu trzebnickiego. Przybliżyła także problem występowania bobrów i wilków, które w ostatnim czasie pojawiły się na terenie powiatu trzebnickiego. Poinformowała także o tym, że RDOŚ wystąpił o odstrzał sanitarny bobrów. Zwróciła także uwagę na brak wszczepialności zwierząt przeciwko wściekliźnie. Coraz mniej osób szczepi swoje psy a na wściekliznę powinny być także szczepione koty wychodzące poza gospodarstwo domowe. Pani Joanna wskazała na występowanie szopa na terenie powiatu trzebnickiego. Pani Amelia Prorok pokrótce przedstawiła zasady korzystania z norm GAEC oraz ekoschematów przy składaniu wniosków o dopłaty bezpośrednie.
Pan Dominik Byrski przybliżył tematy związane z wycofaniem środków ochrony roślin. Podziękował Przewodniczącemu Henrykowi Kowalikowi za podjęcie działań zmierzających do wycofania elektronicznego rejestru ŚOR. Poinformował zebranych o możliwości przeprowadzenia atestacji opryskiwaczy przez firmę z Trzebnicy.
Pani Joanna Klimas-Zajączkowska przekazała obecnym na spotkaniu delegatom możliwości ubezpieczeń w rolnictwie.
Prezes Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej- Ryszard Borys przedstawił działania jakie w ostatnim czasie podjął Zarząd DIR m. in. w celu poprawy przepisów i zwiększenia kontroli sprowadzanych produktów nie tylko z Ukrainy, ale także z Egiptu czy Chin tj. czosnek.
Spotkanie zakończył Pan Henryk Kowalik dziękując uczestnikom za przybycie i poświęcony czas.

Piotr, Iwa