Spotkanie z rolnikami w Pszennie

W dniu 26 kwietnia br. z inicjatywy Dyrektora Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodek Wsparcia Rolnictwa we Wrocławiu zostało zorganizowane spotkanie z rolnikami z terenu powiatu świdnickiego, w którym uczestniczyło ponad 120 rolników. Celem spotkania, które odbyło się w świetlicy wiejskiej w Pszennie, było przedstawienie informacji o aktualnym stanie umowy dzierżawy obejmującej nieruchomości o powierzchni 1385 hektarów, która jest zawarta z Kombinatem Rolnym Świdnica oraz zasadach na jakich odbywa się rozdysponowanie nieruchomości rolnych Skarbu Państwa, powierzonych Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa.
Spotkanie prowadzili przedstawiciele Oddziału Terenowego KOWR we Wrocławiu: Kazimierz Matkowski – Dyrektor Oddziału, Paweł Mazur – Zastępca Dyrektora oraz Barbara Pajor – pracownik Wydziału Kształtowania Ustroju Rolnego i Gospodarowania Zasobem. W spotkaniu uczestniczyli także: Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej Ryszard Borys, oraz samorządowcy: Bartłomiej Strózik – Zastępca Wójta Gminy Świdnica i Stanisław Leń – Wójt Gminy Marcinowice, a także członkowie Rady Powiatowej DIR w Świdnicy. W spotkaniu uczestniczył również przedstawiciel dzierżawcy Prezes Leszek Wojciechowski.
Dyrektor K. Matkowski poinformował zebranych, że w roku latach 2024-2025 Oddział Terenowy KOWR we Wrocławiu stoi przed ogromnym zadaniem rozdysponowania gruntów
o łącznej powierzchni około 21 tysięcy hektarów. Jest to związane z realizacją ustawy z 16 września 2011 roku, zgodnie z którą dzierżawcy posiadający w dzierżawach łącznie więcej niż 428 hektarów mieli obowiązek złożyć oświadczenie o dobrowolnym wyłączeniu 30% swoich gruntów. Umowy dzierżawy, w przypadku których dzierżawcy nie złożyli takiego oświadczenia, nie mogą zostać przedłużone. Dyrektor wyjaśnił, że z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku umowy dzierżawy zawartej z Kombinatem Rolnym w Świdnicy, która jest zawarta do września 2024r. oraz że dzierżawca w grudniu 2023r. wystąpił do Sądu o stwierdzenie, że przysługuje mu uprawnienie do jej przedłużenia z uwagi na to, że w 2012 roku przyjął oświadczenie ANR o wyłączeniu z niej 30% dzierżawionych użytków rolnych, a do niepodpisania aneksu do umowy nie doszło z winy ANR. Termin pierwszej rozprawy Sąd wyznaczył na 7 lipca br. Jak podkreślił Dyrektor OT trudno przewidzieć jakie będzie rozstrzygnięcie Sądu w tej sprawie i kiedy może ono zostać wydane. W związku z tym Dyrektor przedstawił ogólne zasady, którymi KOWR będzie się kierował przy rozdysponowaniu nieruchomości jakie zostaną przejęte do Zasobu z umowy dzierżawy Kombinatu Rolnego Świdnica. Podczas dyskusji z rolnikami przedstawiciele KOWR wyjaśnili kwestie związane z tworzeniem tzw. „Ośrodków Produkcji Rolniczej”, formami przetargów, wielkością proponowanych działek w przetargach dla rolników oraz okresem na jaki będą zawierane umowy dzierżawy. W dyskusji rolnicy podkreślali, że najkorzystniejszą formą przetargów są przetargi ofert pisemnych.
Podczas dyskusji głos zabrał również Leszek Wojciechowski Prezes Kombinatu Rolnego Świdnica, który wyjaśnił uczestnikom, powody którymi kierowała się Spółka występując do Sądu z pozwem przeciwko KOWR. L. Wojciechowski powiedział również że spółka przewiduje ewentualną możliwością zawarcia ugody. Dyrektor K. Matkowski zaznaczył, że jeżeli będzie możliwe zawarcie ugody, to będzie dążył do tego, aby z umowy wyłączyć więcej gruntów dla rolników niż 30%.
Głos zabrał także Ryszard Borys Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej, który poruszył temat Ośrodków Produkcji Rolniczej. Powierzchnia gruntów przynależna do OPR powinna być zależna od ilości hodowanych zwierząt. Ponadto podkreślił, że rolnicy powinni jednoznacznie zadeklarować, jaką formę przetargów preferują: ograniczone licytacyjne czy ograniczone ofertowe.
Na zakończenie spotkania Dyrektor Oddziału Kazimierz Matkowski podziękował uczestnikom za udział i przekazanie swoich sugestii i oczekiwań.

Piotr, Iwa