Główny Inspektor Weterynarii poinformował, że Ukraina wprowadziła zakaz importu świń z województwa podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego oraz warmińsko-mazurskiego.

W związku z pojawieniem się nowych przypadków ASF u dzików na terenie Polski, służba weterynaryjna Ukrainy wprowadziła zakaz importu zwierząt podatnych na zachorowanie na ASF, a także produktów, surowca, materiału genetycznego pochodzącego od nich oraz pasz z województwa podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego oraz warmińsko-mazurskiego.

– Z zakazu zostały wyłączone pasze pochodzenia zwierzęcego, jeśli zostały poddane obróbce termicznej gwarantującej zniszczenie wirusa ASF, przeznaczone dla zwierząt domowych, pasze pochodzenia roślinnego oraz pasze pochodzenia chemicznego – czytamy w komunikacie.

Branża nie odczuje zakazu

Wprowadzenie zakazu dziwi Prezesa Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy Janusza Rodziewicza. W rozmowie z Polską Agencją Prasową przyznał on, że zastanawiające jest, iż „kraj, który ma od nas o wiele bardziej rozprzestrzenioną chorobę afrykańskiego pomoru świń boi się przebadanych i pewnych naszych wyrobów i mięsa”.

Zdaniem Rodziewicza, cytowanego przez PAP, wprowadzenie zakazu nie jest problemem dla branży, ponieważ Polska od kilku lat eksportuje na Ukrainę jedynie śladowe ilości mięsa.

Źródło: agronews.com.pl

Marzena, Maria, Klaudiusz