9 Edycja Dnia Rolnictwa i Regionalna Wystawa Zwierząt w Mżanach k. Hradec Kralove z udziałem Dolnośląskich Rolników

Doroczna wielka impreza rolnicza u naszych południowych sąsiadów jaką jest Dzień Rolnictwa w Mżanach , w dn. 18 maja br. i składała się z kilku części.
Głównym wydarzeniem była jak co roku wystawa zwierząt, głównie krów rasy czeskiej srokatej z terenu 5 sąsiadujących województw i 16 najlepszych firm . Uczestniczyli w wystawie ważni goście, m.in. Marszałek Senatu Czeskiej Republiki , Minister Rolnictwa Czech – honorowy patron wystawy, władze województwa, Ambasador Kazachstanu , Prezydent Czeskiej Izby Rolniczej oraz delegacja Dolnośląskiej Izby Rolniczej z członkami Zarządu DIR Tadeuszem Mochalskim i Franciszkiem Baranowskim. W skład naszej delegacji wchodziła grupa rolników powiatu kamiennogórskiego i zgorzeleckiego oraz Przewodniczący RP DIR w powiecie jeleniogórskim Mirosław Kaszkur.
Wystawa była bardzo dobrze zorganizowana, jakość prezentowanych zwierząt, głównie bydła rasy czeskiej łaciatej ( czeski simental ) wzbudzała podziw i szacunek dla hodowców. Rzucała się w oczy obecność wielu rodzin, często z małymi dziećmi, przedszkolaków, uczniów i studentów. Uczniowie szkół rolniczych przygotowywali zwierzęta przed ich pokazem i prezentowali je na wybiegu. Liczne firmy obsługujące rolnictwo prezentowały szeroką ofertę produktów i usług niezbędnych w nowoczesnym gospodarstwie rolnym. Nasi rolnicy także znaleźli ciekawych rozmówców , partnerów i dostawców.
Prezentowano i propagowano regionalne potrawy, dorobek i znaczenie leśnictwa – myślistwa oraz szkolnictwo rolnicze. Ważnym wydarzeniem 9 Dnia był kolejny Okrągły Stół Rolniczy gdzie z udziałem wielu gości dyskutowano o polityce w obszarze wsi i rolnictwa , szczególnie po roku 2020. Kolejnym ważnym tematem obrad była ocena możliwości współpracy czeskiego rolnictwa z sektorem rolnictwa USA i jego otoczeniem.
Głównym organizatorem Rolniczego Dnia i Wystawy była firma rolniczo – hodowlana Mżany a.s. i jej wieloletni Prezes , wybitny rolnik – hodowca dr inż. Jan Pesek. Współorganizatorem była firma Chovservis a.s. z Panią Prezes inż. Stanislavą Ervovą oraz Stowarzyszenie Gmin Hradecky Venkov i Regionalna Izba Rolnicza ( RAK ).
Po raz kolejny mogliśmy zapoznać się z osiągnięciami czeskich rolników oraz wymienić opinie i doświadczenia z kierownictwem Czeskiej Izby Rolniczej i RAK Hradec Kralove.

Opracował:
Andrzej Kamiński

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

Słowa prezesa

Niezadowoleni z sytuacji rolnicy blokują drogi...

Przydatne linki
Kalendarz

Money.pl

Money.pl - Kliknij po więcej
Forex
 CHF / PLN 3,8129 +0,00% [21:59]
 EUR / JPY 124,7370 +0,00% [21:59]
 EUR / PLN 4,3299 +0,00% [21:59]
 USD / JPY 110,3970 +0,00% [21:59]
 USD / PLN 3,8315 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl

Imieniny:
Aleksy, Łukasz