Dożynki Ziemi Jeleniogórskiej 2018

Uroczyste Święto Plonów Powiatu Jeleniogórskiego i Miasta Jelenia Góra odbyło się po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat . Inicjatorami i organizatorami imprezy byli Rada Powiatowa DIR w Jeleniej Górze i Firma Agropol Sp. z o.o.  z Rybnicy przy życzliwym wsparciu Starostwa Powiatowego i Prezydenta Miasta.

Wraz z rolnikami Ziemi Jeleniogórskiej za tegoroczne plony dziękowali liczni goście, wśród nich Prezydent Miasta Marcin Zawiła, Starosta Jeleniogórski Anna Konieczyńska, Poseł Zofia Czernow, Senator RP Krzysztof Mróz, Prezes DIR Leszek Grala, Radni do Sejmiku Dolnośląskiego,  wójtowie i burmistrzowie, kierownicy instytucji powiatowych oraz rolnicy i ich rodziny ze wszystkich jeleniogórskich gmin.

Dożynki rozpoczęły się uroczystą dożynkową mszą świętą w Kościele w Rybnicy. Potem uczestnicy przenieśli się na teren Stajni Rybnica firmy Agropol. Podczas części oficjalnej zgodnie z ceremoniałem dożynkowym dokonano poświęcenia dożynkowego chleba i wieńców Starostowie dożynek Janina Zimmer i Artur Jędrzejewski przekazali uroczyście chleby wypieczone z tegorocznych zbiorów gospodarzom ziemi jeleniogórskiej: Marcinowi Zawile i Annie Konieczyńskiej. Wszyscy obecni podzielili się także dożynkowym chlebem. Gospodarze skierowali do zebranych w hali rolników wyjątkowo ciepłe i serdeczne słowa uznania, szacunku i podziękowania.

Głos zabrał również Prezes DIR Leszek Grala, który w podobny sposób zwrócił się do rolników i ich rodzin akcentując problemy rolnictwa wynikające z katastrofalnej suszy. Omówił także starania i wysiłki podejmowane przez samorząd rolniczy na rzecz pomocy i wsparcia dla rolników szczególnie poszkodowanym przez klęskę.

Prezes DIR Leszek Grala wręczył pamiątkowe dyplomy w formie grawertonów dla właścicieli gospodarstw – wybitnych rolników. W gronie wyróżnionych znaleźli się: Wanda i Ryszard Rudolfowie, Krystyna i Tadeusz Jarosowie, Janina i Wiktor Zimmer, Bronisława i Grzegorz Botur, Maria i Józef Odrzywolscy, Iwona i Aleksander Ledniowscy, Renata i Zbigniew Binkowscy, Eugeniusz Zapała, Władysław Juśków i Bogdan Salus. Wyróżniono też Wójta Gminy Jeżów Sudecki Edwarda Dudka, który jest także rolnikiem i delegatem do DIR.

Po części oficjalnej goście dożynkowi zasiedli do wspólnej biesiady. Nie zabrakło zabaw dla dzieci i dorosłych oraz występów artystycznych licznych zespołów z gmin powiatu i miasta Jelenia Góra.

Organizatorzy święta plonów w Rybnicy odnotowali wysoką frekwencję – przekraczającą 300 osób. Wszystko wskazuje na to, że po powtarzających się pozytywnych ocenach uroczystości, wejdzie ona do stałego kalendarza imprez Ziemi Jeleniogórskiej.

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

Słowa prezesa

Niezadowoleni z sytuacji rolnicy blokują drogi...

Przydatne linki
Kalendarz

Money.pl

Money.pl - Kliknij po więcej
Forex
 CHF / PLN 3,7910 +0,11% [23:36]
 EUR / JPY 124,7130 -0,00% [23:38]
 EUR / PLN 4,2883 +0,03% [23:38]
 USD / JPY 109,7330 -0,00% [23:38]
 USD / PLN 3,7736 +0,08% [23:38]
Wspierane przez Money.pl

Imieniny:
Fabian, Sebastian