Konkurs orki zaprzęgiem konnym” Piękocin 2018″

Dnia 13 października 2018 roku we wsi Piękocin powiat milicki odbyła się X edycja „Międzywojewódzkiego konkursu orki zaprzęgiem konnym” oraz II edycja „Festiwalu dyni” połączona z konkursem kulinarnym. W konkursie orki uczestniczyła rekordowa liczba zaprzęgów (11) konnych w tym 2 kobiety 5 z województwa dolnośląskiego i 6 województwa wielkopolskiego, a w konkursie kulinarnym 16 Pań z miejscowego KGW, 2 Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu milickiego oraz 2 Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu rawickiego
Organizatorzy to: Sołtys oraz Rada Sołecka wsi Piękocin, Dolnośląska Izba Rolnicza we Wrocławiu – Rada Powiatowa Dolnośląskiej Izby Rolniczej w Miliczu, Wielkopolska Izba Rolnicza w Poznaniu- Rada Powiatowa WIR w Rawiczu Ośrodek Kultury w Miliczu oraz „Koło Gospodyń Wiejskich” w Piękocinie.
O godzinie 13.00 przewodniczący komisji konkursowej Pan Zdzisław Kanas jednocześnie przewodniczący Rady Powiatowej DIR w Miliczu wspólnie z prezesem WIR w Poznaniu Panem Piotrem Walkowskim oraz delegatem do KRIR w Warszawie z Panem Henrykiem Kowalikiem rozpoczęli konkurs orki od losowania stanowisk. Do konkursu przygotowano 12 stanowisk.
Konkurs polegał na przejechaniu dwóch nawrotów na wcześniej przygotowanym zagonie pługiem jednoskibowym, tak zwanym nurkiem.
Komisja konkursowa oceniała:
1 – jakość wykonanej orki, za co można było maksymalnie uzyskać 50 punktów
2 – szybkość wykonanej orki, za co można było uzyskać maksymalnie 25 punktów
3 – wygląd konia i oracza czyli estetyka zaprzęgu, gdzie można było uzyskać maksymalnie 25 punktów.
Po zakończonym konkursie i podliczeniu punków okazało się, że po raz pierwszy konkurs wygrała kobieta, czyli Pani Dorota Krutin powiat milicki, która zaorała zagon w 2 min. i 24 sek., i otrzymała dużą liczbę punktów za jakość orki, wygląd zaprzęgu oraz oracza. Drugie miejsce zajął Pan Józef Rękosiewicz ze Sulmierzyc powiat krotoszyński, zwycięzca ubiegłorocznego konkursu. Na trzecim miejscu uplasowało się ex aequo trzech oraczy: mieszkaniec Piękocina Pan Ryszard Podedworny, Pani Ewa Olszewska oraz Pan Jan Gryglewicz. Organizatorzy zadbali by podobnie jak w latach minionych, każdy uczestnik konkursu otrzymujący ceną nagrodę i by mógł ją sobie sam wybrać, jako pierwsza wybierała zwyciężczyni konkursu, która wybrała nagrodę ufundowaną przez DIR we Wrocławiu, a była to spawarka inwerterowa, otrzymała również dyplom oraz pamiątkowy puchar prezesa Dolnośląskiej Izby Rolniczej we Wrocławiu. Pan Stanisław Kuśnierz kierownik BT DIR w Miliczu puchar wyróżnienie i wręczył go Panu Ryszardowi Podedwornemu miejscowemu oraczowi, który zajął III miejsce w konkursie. Pan Zdzisław Kanas przewodniczący Rady Powiatowej DIR w Miliczu swój puchar wręczył Panu Marianowi Sierpowskiemu z powiatu rawickiego.
Po zakończonym konkursie orki komisja w składzie Pan Łukasz Rojda, Pan Michał Pawliczuk oraz Pani Iwona Sierpińska oceniła potrawy z dyni przygotowane przez uczestniczki konkursu kulinarnego oraz KGW z powiatu milickiego i rawickiego. W konkursie kulinarnym startowało 16 pań z Piękocina oraz dwa Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu milickiego Pierstnicy i Trzebicka oraz z powiatu rawickiego z Kawcza i Piasków – Zalesia, wszystkie Panie otrzymały cenne nagrody ufundowane przez Dolnośląską Izbę Rolniczą we Wrocławiu, które wręczali Panowie Łukasz Rojda, Zdzisław Kanas oraz Stanisław Kuśnierz.
Pierwsze miejsce w konkursie kulinarnym przyznano Pani Katarzynie Podedwornej za lazanię dyniową, drugie miejsce zdobyła Pani Jolanta Wąs za tartę dyniową z kurczakiem i serem, a trzecie miejsce zajęła Pani Agnieszka Czech za „drugie urodziny dyni”
W uroczystościach uczestniczyli zaproszeni goście:
1. Pan Henryk Kowalik delegat do KRIR w Warszawie
2. Pan Franciszek Baranowski Dolnośląskiej Izby Rolniczej we Wrocławiu.
3. Pan Piotr Walkowski Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Poznaniu.
4. Pan Łukasz Rojda przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Rawiczu
5. Pan Piotr Lech Burmistrz Gminy Milicz
6. Pan Sławomir Strzelecki zastępca burmistrza Gminy Milicz
7. Krzysztof Osmelak Starosta Powiatu Milickiego
8. Pani Halina Smolińska Przewodnicząca Rady Miejskiej w Miliczu.
9. Pani Sylwia Szydłowska-Małecka dyr. Ośrodka Kultury w Miliczu.
9. Pan Stanisław Kuśnierz Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Miliczu Kierownik Biura Terenowego DIR w Miliczu
10. Pani Joanna Maciejewska Oddział PIORiN w Miliczu
11. Pan Zdzisław Kanas Przewodniczący Rady Powiatowej DIR w Miliczu
13. Pan Stanisław Szocik radny Powiatu Milickiego
14. Fabian Małecki delegat WIR z Rawicza
Pogoda tym razem dopisała, a konkursom przyglądała się bardzo liczna publiczność, organizatorzy dla wszystkich obecnych widzów jak przystało na „Festiwal dyni” przygotowali smaczną zupę dyniową, a także grochówkę oraz zupę gulaszową z kuchni polowej.
Stanisław Kuśnierz

Słowa prezesa

Niezadowoleni z sytuacji rolnicy blokują drogi...

Przydatne linki
Kalendarz

Money.pl

Money.pl - Kliknij po więcej
Forex
 CHF / PLN 3,7873 -0,10% [01:18]
 EUR / JPY 124,7070 -0,01% [01:18]
 EUR / PLN 4,2879 -0,01% [01:17]
 USD / JPY 109,6200 -0,10% [01:18]
 USD / PLN 3,7688 -0,12% [01:18]
Wspierane przez Money.pl

Imieniny:
Agnieszka, Jarosław