Seminarium wyjazdowe Rady Powiatowej DIR w Jeleniej Górze z udziałem licznej grupy rolników w Vernerovicach

W Czechach prywatni rolnicy zawsze mogli budować w swoich gospodarstwach małe ubojnie i przetwórnie mięsa. Nie blokowały tego przepisy unijne ani weterynaria.

W dniu 14 maja br. Rada Powiatowa DIR w Jeleniej Górze uczestniczyła w seminarium wyjazdowym w Vernerovicach koło Broumova na terenie Ekofarmy Bosina. W posiedzeniu uczestniczyli członkowie rady z Przewodniczącym Mirosławem Kaszkurem, który prowadził spotkanie, oraz liczna grupa rolników z czterech powiatów: jeleniogórskiego, kamiennogórskiego, lwóweckiego i lubańskiego (łącznie 35 osób).

Ekofarma Bosina jest gospodarstwem rodzinnym prowadzonym przez małżeństwo Lucię i Jana Bosinów. Gospodarstwo powstało w 2001 r. na bazie dzierżawionego majątku – ziemi i budynków pozostawionych przez byłą spółdzielnię. Z każdym rokiem właściciele powiększali obszar gospodarstwa wykupując ziemię i budynki, remontując je i powiększając stado zwierząt. Stale też mądrze inwestowali w rozwój. Strategicznym kierunkiem inwestowania było ciągłe rozszerzanie produkcji na którą jest wysokie zapotrzebowanie i osiąganie korzystnych cen sprzedaży swoich produktów. Rozszerzali więc produkcję żywca ekologicznego z własnym ubojem, przetwórstwem i sprzedażą detaliczną w sklepie firmowym gospodarstwa.

Aktualnie farma posiada około 360 ha górskich użytków rolnych, w tym tylko 50 ha gruntów ornych, na których uprawia się owies i pszenżyto jako paszę ekologiczną dla trzody chlewnej i drobiu. Stado bydła mięsnego rasy Salers liczy ok. 260 sztuk w tym 110 krów – mamek. Podstawą żywienia bydła są pastwisko, siano, sianokiszonki i kiszonki pozyskiwane z własnych upraw w jakości eko.

Stado trzody chlewnej liczy ok. 250 sztuk świń węgierskiej rasy Mangalica w całorocznym chowie zagrodowym i żywieniem ekologicznym.

Całość produkcji zwierzęcej jest kierowana w rytmie tygodniowym do własnej rzeźni z ubojem, rozbiorem, dojrzewaniem wołowiny, wakowaniem porcji mięsa i produkcją wędlin. Rzeźnia prowadzi także ubój usługowy dla okolicznych gospodarstw, w tym również z Polski.

Ubojnię z przetwórnia wybudowano w latach 2011-2012 ,a więc w czasie gdy w Polsce nie było mowy o takich inwestycjach w gospodarstwach rolników, chociaż obowiązywały w tym czasie w całej Unii Europejskiej takie same przepisy prawne. Należy dodać, że ubojnia i przetwórnia oraz ich wyroby mają także certyfikat bio i certyfikaty na wyrób regionalny.

Firma zdobyła szereg ważnych nagród i wyróżnień. Z myślą o najmłodszych zorganizowano tzw. dziecięcą farmę – gdzie dzieci, ich wycieczki oraz rodziny miejskie mogą poznać różne zwierzęta hodowlane w małych zagródkach, uczestniczyć w ich karmieniu, uprawiać warzywa oraz brać udział w warsztatach i pogadankach.

W br. właściciele farmy rozpoczynają kolejną inwestycję w postaci dużej instalacji fotowoltaicznej na potrzeby gospodarstwa i zakładu przetwórstwa mięsnego (energia słoneczna). Wszyscy uczestnicy seminarium szczegółowo interesowali się funkcjonowaniem ekofarmy i doświadczeniami młodych czeskich rolników. Zadawali liczne pytania i aktywnie dyskutowali na temat możliwości współpracy i przenoszenia tych doświadczeń do swoich gospodarstw.

W programie spotkania przewidziano również degustację wyrobów wyprodukowanych i przetworzonych w ekofarmie, z praktycznym omówieniem procesu dojrzewania mięsa wołowego (co w Polsce nie jest jeszcze powszechnie praktykowane).

W drugim punkcie seminarium uczestnicy wyjazdu zapoznali się z naszym, dolnośląskim przykładem uruchomienia przetwórstwa rolnego w gospodarstwie indywidualnym.

W Krzeszowie gmina Lubawka zapoznaliśmy się z działalnością małej przetwórni mleka należącej do Pana Sylwestra Wańczyka, która wytwarza z własnego mleka wspaniałej jakości różnego rodzaju sery, jogurty i inne wyroby mleczne. Przetwórnia jest ciągle rozbudowywana,  a jej wyroby cieszą się olbrzymim powodzeniem. Pan Sylwester poinformował naszych rolników o początkach swojej działalności oraz o uwarunkowaniach i problemach w zakresie przetwórstwa mleka.

Opracował: Andrzej Kamiński

 

 

 

 

 

Słowa prezesa

Niezadowoleni z sytuacji rolnicy blokują drogi...

Przydatne linki
Kalendarz

Money.pl

Money.pl - Kliknij po więcej
Forex
 CHF / PLN 3,7975 +0,00% [21:59]
 EUR / JPY 121,6230 +0,00% [21:59]
 EUR / PLN 4,2522 +0,00% [21:59]
 USD / JPY 108,5250 +0,00% [21:59]
 USD / PLN 3,7935 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl

Imieniny:
Alina, Benon