Kolejne Spotkanie Z Inicjatywy Dolnośląskiej Izby Rolniczej Rolników Z Dyrekcją KOWR We Wrocławiu W Łagowie K. Zgorzelca Za Nami. Omawiano Rozdysponowanie Ponad 935 Ha Dla Miejscowych Rolników

Z inicjatywy Dolnośląskiej Izby Rolniczej w dniu 7 lutego br. odbyło się kolejne spotkanie rolników z Dyrekcją KOWR we Wrocławiu, które otworzył i prowadził Prezes DIR Leszek Grala. Tym razem w Pałacu Łagów k. Zgorzelca KOWR przedstawiał rolnikom plany rozdysponowania nieruchomości po byłym dzierżawcy, o pow. 935,4102 ha, położonych  na terenie gmin: Leśna, Stara Kamienica, Zgorzelec, Gryfów Śląski, Bogatynia, Sulików, Lubawka, Platerówka, Olszyna.

W spotkaniu udział wzięło ponad 150 miejscowych rolników. Wszystkie te grunty były dzierżawione przez  jeden podmiot w 16-stu umowach dzierżawy, które wygasły w latach 2013 – 2015. Przejęcie nieruchomości przez KOWR od byłego dzierżawcy nastąpiło jesienią 2019r. Wszyscy rolnicy byli jednomyślni, żeby KOWR zorganizował na te grunty przetargi ofert pisemnych, oraz żeby z całego areału przejętego od dzierżawcy 1 rolnik mógł wydzierżawić tylko 1 nieruchomość, bez względu na to w jakim jest ona obrębie ewidencyjnym oraz w ilu ogłoszeniach przetargowych i w jakich odstępach czasowych odbywać się będą przetargi na te działki. Do przedstawionego przez KOWR w  Łagowie programu  rozdysponowania i proponowanych konfiguracji nieruchomości rolnicy mogą  wnosić swoje uwagi i propozycje.  Na spotkaniu ustalono, że ze względu na zbliżający się okres wiosenny i konieczność szybkiego zagospodarowania gruntów przez rolników, pisemne wnioski będą składane za pośrednictwem DIR przez okres tygodnia od spotkania (do 14 lutego br.), a następnie izba rolnicza w trybie pilnym przekaże je wszystkie do KOWR we Wrocławiu do przeanalizowania i rozpatrzenia. W sprawie wniosków rolnicy mogą kontaktować się z pracownikiem Biura DIR w Uboczu Piotrem Szałasem (tel. 506 207 560) lub z Delegatami Rad Powiatowych DIR. Na zakończenie spotkania Prezes Leszek Grala podkreślił, że warto mówić o swoich oczekiwaniach i potrzebach. Samorząd rolniczy właśnie po to został powołany, by walczyć w imieniu rolników. Prezes L. Grala podał kilka przykładów, które dzięki staraniom DIR to potwierdzają i które na co dzień odczuwają wszyscy rolnicy.  Jeszcze 2 lata temu w ogóle nie było mowy o tym, żeby KOWR przyjeżdżał do rolników i dyskutował z nimi jak najlepiej rozdysponować grunty państwowe. Teraz, to właśnie dzięki zabiegom i wnioskom DIR, stało się to możliwe. Jeszcze rok temu, jeśli KOWR wprowadzał ograniczenie udziału rolników w danym przetargu, to tylko w obrębie jednego ogłoszenia przetargowego. Więc było tak, że nawet tam gdzie było więcej rolników niż ziemi w przetargach, to  ten sam rolnik mógł wydzierżawić kilka działek. Teraz, przez to że DIR nie odpuszczał i wciąż o to do Krajowego Ośrodka wnioskował, jest możliwe wprowadzenie ograniczenia, że tam gdzie rolnicy zgłaszają takie zapotrzebowanie, KOWR we Wrocławiu wprowadza zasadę, że z całego areału przejętego od jednego dzierżawcy, nawet z kilku umów dzierżawy, 1 rolnik może wydzierżawić tylko 1 nieruchomość, bez względu na to w jakim jest ona obrębie ewidencyjnym oraz w ilu ogłoszeniach przetargowych i w jakich odstępach czasowych odbywać się będą przetargi na te działki. DIR cały czas przekonywał, że tam gdzie jest bardzo duże zainteresowanie takie ograniczenie w przetargach daje szanse jak największej liczbie rolników na powiększenie swoich gospodarstw rolnych. Jak przypomniał Prezes DIR jeszcze 2 lata temu, żeby rolnik mógł się dowiedzieć czy zakwalifikował się do przetargu musiał jechać do siedziby KOWR. Pół biedy jeśli tylko do Rakowic Wielkich, ale jak trzeba było jechać do Wrocławia to już było dużo gorzej. Starta czasu. Zamiast zając się gospodarstwem trzeba było jechać 2 -3  razy, tylko po to żeby dowiedzieć  czy wszystkie dokumenty są kompletne i czy rolnika dopuścili  do przetargu. To dzięki DIR w 2018 roku w całej Polsce, nie tylko na Dolnym Śląsku, Dyrektor Generalny w Warszawie wydał polecenie, że listy osób zakwalifikowanych do przetargu są publikowane na stronie internetowej KOWR. Teraz rolnik chcący sprawdzić, czy został zakwalifikowany do danego przetargu, albo czy musi złożyć jeszcze dodatkowe dokumenty może sprawdzić to na stronie internetowej KOWR. Nie tarci czasu. Jeszcze do niedawna KOWR w ogłoszeniach zamieszczał konkretną datę do kiedy umowa będzie zawarta. Procedury przetargowe są długie, więc zanim rolnik podpisał umowę, to ten okres był krótszy niż 10 lat i nie mógł starać się w gminie o zwolnienie w podatku rolnym. To DIR wnioskował do Centrali KOWR, żeby to zmienić, a potem upominał się w oddziale we Wrocławiu, żeby to stosować. Jak podkreślił Prezes Leszek Grala to tylko kilka przykładów, które pokazują, że warto mówić o tym czego oczekują rolnicy w stosunku do KOWR i jak skuteczne działania podejmuje Dolnośląska Izba Rolnicza. Skutek tych działań DIR rolnicy odczuwają na co dzień.

Po spotkaniu z Dyrekcją KOWR rolnicy uczestniczyli w Konferencji nt. „Wyzwania we współczesnym rolnictwie”  organizowanej przez firmę Osadkowski – Cybulski Sp. z o.o.

Poniżej załączamy prezentację dotyczącą przejętych gruntów, która była omawiana na spotkaniu przez KOWR. Dodatkowo Oddział przesłała informacje o swojej działalności, do zapoznania z którą również zachęcamy.

Barbara Pajor, Biuro DIR we Wrocławiu

Prezentacja KOWR dot. przejętych gruntów:

Prezentacja KOWR o swojej działalności:

Galeria zdjęć:

Marzena, Maria, Klaudiusz