Zdrowie roślin głównym tematem konferencji w Mąkolnie

14 lutego w Świetlicy Wiejskiej w Mąkolnie odbyła się konferencja dla rolników pn. „Zdrowie roślin – priorytety, wyzwania i regulacje prawne”. Organizatorami wydarzenia byli: Dolnośląska Izba Rolnicza – Rada Powiatowa DIR w Ząbkowicach Śląskich, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Firma OBROL Kruszewnia.
Oficjalnego otwarcie konferencji dokonał Pan Wiktor Skotnicki – Przewodniczący Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej w Ząbkowicach Śląskich, który powitał zaproszonych Gości w osobach : Pan Paweł Mazur Członek Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Pani Grażyna Orczyk – Burmistrz Złotego Stoku, Pan Paweł Gancarz – Wójt Gminy Stoszowice, Pan Leszek Bobula – Przewodniczący Rady Powiatowej DIR w Kłodzku, Pan Zbigniew Ryba -Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa Kierownik Oddziału w Ząbkowicach Śląskich z pracownikami, Agnieszka Kubińska – p. o. Kierownika PZDR Ząbkowice Śląskie, Pani Jadwiga Ciepielska – Dyrektor Zakładu Doświadczalnego Oceny Odmian w Tarnowie oraz Pan Jana Galewicz – Specjalista ds. agrotechnicznych OBROL Kruszewnia.
W spotkaniu uczestniczyli również rolnicy z terenu powiatów: ząbkowickiego, kłodzkiego, dzierżoniowskiego i świdnickiego.
Podczas konferencji zostały poruszone zagadnienia dotyczące nowego prawa w zakresie zdrowia roślin, wyzwań z jakimi muszą zmierzyć się rolnicy w związku ze zmianami klimatu oraz wiosennych zabiegów ochronnych.
Pan Zbigniew Ryba Kierownik WIORiN / Oddział Ząbkowice Śląskie w swoim wystąpieniu poinformował zebranych, że rok 2020 ogłoszony został przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Zdrowia Roślin pod hasłem „Chronisz rośliny, chronisz życie”. Przedstawił związane z tym prezentacje i filmy, które zaciekawiły zebranych. Drugim tematem, który poruszył Pan Zbigniew Ryba było nowe prawo UE w zakresie zdrowia roślin. Tu szczegółowo zostały omówione wszystkie przepisy, które zaczęły obowiązywać od 14 grudnia ubiegłego roku z zakresu zdrowia roślin dotyczące produkcji i obrotu materiałem siewnym oraz urzędowych kontroli.
Pan Stanisław Winiarz inżynier praktyk z powiatu świdnickiego w kontekście zmian klimatycznych, które są wyzwaniem dla każdego rolnika przedstawił zarówno pozytywne czynniki oraz negatywne skutki łagodnych zim. Do tych pierwszych zaliczył m. in. wzrost aktywności biologicznej gleby, przedłużenie okresu wegetacji jesiennej oraz lepsze ukorzenienie roślin ozimych. Wśród negatywnych skutków łagodnych zim wymienił: choroby grzybowe, nasilone ataki śmietki kapuścianej, pchełek, mącznika, rolnik, ryzyko wymarzania, a także ataków gryzoni i dzików. Odpowiadając na pytanie jak ograniczyć straty spowodowane upałem Pan Winiarz podkreślił, że należy siać we wczesnych terminach pszenicę, nie stosować azotu w formie AZOTANOWEJ w warunkach suszy a odmiany ościste są mniej wrażliwe na upały. Ponadto ważne jest dobre zaopatrzenie w potas, bor, miedź, mangan oraz magnez.
Ostatni temat konferencji pn. „Produkty OBROL w wiosennych zabiegach ochronnych” omówił Pan Jan Galewicz – Główny Specjalista ds. agrotechnicznych Firmy OBROL. Na początku swojego wystąpienia omówił działalność Firmy OBROL. Pan Jan podkreślił, że przeciętny okres wegetacyjny roku w Polsce, wynosi 200 dni z temperą powyżej +5°C.
Okres wegetacji w roku 2019 wyniósł 276 dni z temperaturą powyżej +5°C. Było to wydłużenie o 76 dni ! W swojej prezentacji Pan Galewicz przedstawił również informacje dotyczące zmian klimatu na wegetację rzepaku. Ponadto Pan Galewicz przedstawił informację o produktach firmy OBROL
Pani Jadwiga Ciepielska z Dyrektor Zakładu Doświadczalnego Oceny Odmian w Tarnowie przekazała informację, że Zakład prowadzi doświadczenia urzędowe m. in roślin bobowatych. W zakładzie prowadzone są demonstracyjne poletka roślin bobowatych. Wszelkie informacje można znaleźć na stronie www. coboru.pl – w zakładce PDO są wszystkie wyniki i odmiany zalecane do stosowania i do uprawy na Dolnym Śląsku.
Podczas konferencji głos zabrał również Pan Łukasz Opaliński – Adwokat Dolnośląskiej Izby Rolniczej, który zaprosił wszystkich zebranych rolników do korzystania z darmowych porad prawnych, które świadczy w Biurze Powiatowym DIR w Ząbkowicach Śląskich w II, IV i V wtorek każdego miesiąca po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym pod nr 509 663 920.

Na zakończenie konferencji podziękowano Pani Urszuli Wróbel – Sołtysowi Wsi Mąkolno a jednocześnie delegatowi Rady DIR w Ząbkowicach Śląskich za pomoc w organizacji konferencji.

Marzena, Maria, Klaudiusz