Zasady dzierżawy obwodów łowieckich

W dniu dzisiejszym wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 18 stycznia 2021 r.  w sprawie trybu składania i rozpatrywania wniosków o dzierżawę obwodów łowieckich oraz kryteriów oceny tych wniosków i wnioskodawców.

 

 

Najważniejsze informacje zawarte w rozporządzeniu

 

Jedną z najistotniejszych kwestii są terminy składania wniosków o dzierżawę obwodów łowieckich, co jest uzależnione od tego czy na terenie danego województwa sejmik uchwalił już podział na nowe obwody łowieckie. Nowy podział oznacza utworzenie nowych obwodów łowieckich i to nawet wówczas jeśli dotychczasowe granice obwodów nie uległy zmianie. W obecnym stanie prawnym sejmiki województw muszą podjąć uchwały w sprawie przebiegu granic obwodów tak, by weszły one w życie najdalej w dniu 31 marca 2021 r. kiedy to z mocy prawa uchylony zostanie dotychczasowy podział województw na obwody łowieckie. Część sejmików stosowne uchwały już podjęła. W przypadku uchwał sejmikowych podjętych do dnia 31 grudnia 2020 r. wnioski kandydatów na dzierżawców obwodów winny być złożone do dnia 15 lutego 2021 r. Jeżeli uchwała sejmiku zostanie podjęta w miesiącu styczniu 2021 r. wówczas wniosek będzie należało złożyć do końca lutego br. W pozostałych przypadkach na złożenie wniosku będzie 30 dni od dnia utworzenia obwodu, tj. od dnia wejścia w życie uchwały w sprawie podziału na obwody łowieckie.

Reasumując:

W roku 2021 wniosek o dzierżawę obwodu łowieckiego, utworzonego w okresie:

1) od dnia 1 kwietnia 2018 r. do dnia 31 grudnia 2020 r. – składa się w terminie do dnia 15 lutego 2021 r.;

2) od dnia 1 stycznia 2021 r. do dnia 31 stycznia 2021 r. – składa się w terminie do dnia 28 lutego 2021 r.;

3) od dnia 1 lutego 2021 r. – składa się w terminie 30 dni od dnia jego utworzenia.

 

Wniosek o dzierżawę obwodu łowieckiego składa się w zarządzie okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego, na obszarze którego położony jest obwód łowiecki albo największa część obwodu łowieckiego. Zarząd okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego dokonuje analizy formalnej złożonego wniosku o dzierżawę obwodu łowieckiego pod względem jego kompletności. W przypadku stwierdzenia braków formalnych we wniosku o dzierżawę obwodu łowieckiego zarząd okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego wzywa wnioskodawcę do jego uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania. Wezwanie do uzupełnienia braków formalnych wysyła się listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. W przypadku nieuzupełnienia przez wnioskodawcę braków formalnych we wniosku o dzierżawę obwodu łowieckiego w wyżej określonym terminie wniosek pozostawia się bez rozpoznania.

Oceny wnioskodawcy dokonuje co najmniej trzyosobowa komisja powoływana przez zarząd okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego, w skład której wchodzi łowczy okręgowy, członek Naczelnej Rady Łowieckiej z danego okręgu albo jego zastępca, albo delegat na Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Łowieckiego, który otrzymał największą liczbę głosów oraz członek Polskiego Związku Łowieckiego wyznaczony przez łowczego okręgowego.

W pracach komisji, na prawach jej członka, może uczestniczyć po jednym przedstawicielu wyznaczonym przez wydzierżawiającego oraz właściwą izbę rolniczą.

Komisja weryfikuje prawdziwość danych zawartych we wniosku o dzierżawę obwodu łowieckiego oraz ocenia wnioskodawcę lub wnioskodawców według określonych kryteriów. Po dokonaniu oceny wnioskodawcy lub wnioskodawców komisja podejmuje uchwałę w sprawie oceny wniosku o dzierżawę obwodu łowieckiego i wnioskodawcy oraz wskazuje wnioskodawcę, którego należy wskazać we wniosku zarządu okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego o dzierżawę obwodu łowieckiego, przekazywanym wydzierżawiającemu (staroście w przypadku obwodów łowieckich polnych bądź dyrektorowi regionalnej dyrekcji Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe w przypadku obwodów łowieckich leśnych).

 

W rozporządzeniu przewidziano trzy odrębne przypadki:

  1. gdy o dzierżawę obwodu łowieckiego wnioskuje dotychczasowy dzierżawca (czyli koło łowieckie, które przed dniem złożenia wniosku o dzierżawę obwodu łowieckiego jako ostatnie dzierżawiło przez okres co najmniej jednego łowieckiego roku gospodarczego obwód łowiecki, którego dotyczy wniosek albo którego większa część powierzchni obejmuje obszar wchodzący w skład nowego obwodu łowieckiego, powstałego w następstwie podziału województw na obwody łowieckie),
  2. gdy o dzierżawę obwodu łowieckiego ubiega się nowy dzierżawca (czyli koło łowieckie, które przed dniem złożenia wniosku o dzierżawę obwodu łowieckiego dzierżawiło przez okres co najmniej jednego łowieckiego roku gospodarczego inny obwód łowiecki),
  3. gdy o dzierżawę obwodu łowieckiego ubiega się nowo powstały dzierżawca (czyli koło łowieckie, które przed dniem złożenia wniosku o dzierżawę obwodu łowieckiego nie dzierżawiło żadnego obwodu łowieckiego albo dzierżawiło obwód łowiecki przez okres krótszy niż jeden łowiecki rok gospodarczy).

W każdym z trzech w/w przypadków stosuje się odmienne kryteria oceny.

 

Poniżej przedstawiam kryteria oceny w przypadku, gdy wniosek o wydzierżawienie obwodu łowieckiego składa dotychczasowy dzierżawca (należy przypuszczać, że będzie to najczęściej występujący przypadek).

 

1) wykonanie rocznego planu łowieckiego w zakresie pozyskania zwierzyny grubej, z wyłączeniem dzików, w obwodzie łowieckim, którego dotyczy wniosek o dzierżawę obwodu łowieckiego (średnia, z uwzględnieniem ubytków zwierzyny grubej, wyrażona w procentach z ostatnich trzech łowieckich lat gospodarczych albo ze wszystkich łowieckich lat gospodarczych, jeżeli dotychczasowy dzierżawca dzierżawi obwód łowiecki przez okres krótszy niż trzy łowieckie lata gospodarcze), w przedziale:

  1. a) 90–110% – 10 pkt,
  2. b) 85–89% – 7 pkt,
  3. c) 80–84% – 5 pkt,
  4. d) 1–79% oraz powyżej 110% – 0 pkt;

 

2) wykonanie rocznego planu łowieckiego w zakresie pozyskania dzików w obwodzie łowieckim, którego dotyczy wniosek o dzierżawę obwodu łowieckiego (średnia, z uwzględnieniem ubytków zwierzyny grubej, wyrażona w procentach z ostatnich trzech łowieckich lat gospodarczych albo ze wszystkich łowieckich lat gospodarczych, jeżeli dotychczasowy dzierżawca dzierżawi obwód łowiecki przez okres krótszy niż trzy łowieckie lata gospodarcze), w przedziale:

  1. a) powyżej 100% – 12 pkt,
  2. b) 90–100% – 10 pkt,
  3. c) 80–89% – 7 pkt,
  4. d) 1–79% – 0 pkt;

 

3) stosunek zasądzonych przez sąd świadczeń pieniężnych za szkody w płodach i uprawach rolnych spowodowane przez zwierzynę do wszystkich świadczeń pieniężnych wypłaconych tytułem odszkodowań za szkody w płodach i uprawach rolnych spowodowane przez zwierzynę na obszarze obwodu łowieckiego , którego dotyczy wniosek o dzierżawę obwodu łowieckiego, w ostatnich trzech łowieckich latach gospodarczych (średnia wyrażona w procentach z ostatnich trzech łowieckich lat gospodarczych albo ze wszystkich łowieckich lat gospodarczych, jeżeli dotychczasowy dzierżawca dzierżawi obwód łowiecki przez okres krótszy niż trzy łowieckie lata gospodarcze), w przedziale:

  1. a) 0–7% – 7 pkt,
  2. b) 8–20% – 5 pkt,
  3. c) 21–40% – 1 pkt,
  4. d) powyżej 40% – 0 pkt;

 

4) liczba członków koła łowieckiego przypadająca na powierzchnię obwodu łowieckiego, którego dotyczy wniosek o dzierżawę obwodu łowieckiego:

  1. a) 1 myśliwy na 1–200 ha – 5 pkt,
  2. b) 1 myśliwy na 201–300 ha – 3 pkt,
  3. c) 1 myśliwy na więcej niż 300 ha – 1 pkt;

 

5) posiadanie na obszarze obwodu łowieckiego, którego dotyczy wniosek o dzierżawę obwodu łowieckiego, poletek łowieckich, łąk śródleśnych i przyleśnych lub remiz śródpolnych:

  1. a) tak – 3 pkt,
  2. b) nie – 0 pkt;

 

6) zatrudnienie lub powołanie strażnika łowieckiego w obwodzie łowieckim, którego dotyczy wniosek o dzierżawę obwodu łowieckiego:

  1. a) tak – 3 pkt,
  2. b) nie – 0 pkt.

 

Ważne

Jeżeli o dzierżawę obwodu łowieckiego ubiega się kilku dzierżawców, w tym dotychczasowy dzierżawca, wówczas w pierwszej kolejności dokonuje się oceny dotychczasowego dzierżawcy i złożonego przez niego wniosku na podstawie w/w kryteriów. Jeżeli dotychczasowy dzierżawca uzyskał co najmniej 65% maksymalnej liczby punktów, obwód łowiecki wydzierżawia się temu dzierżawcy, a pozostałych wniosków się nie rozpatruje.

Natomiast jeżeli o dzierżawę obwodu łowieckiego ubiega się tylko dotychczasowy dzierżawca, obwód łowiecki wydzierżawia się temu wnioskodawcy, bez względu na liczbę punktów uzyskanych w wyniku oceny złożonego wniosku.

W porównaniu do poprzedniego projektu rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 9 października 2020 r. w sprawie trybu składania i rozpatrywania wniosków o dzierżawę obwodów łowieckich oraz kryteriów oceny tych wniosków i wnioskodawców zmniejszeniu uległa m. in. liczba kryteriów oceny dotychczasowego dzierżawcy z 11 do 6 – usunięto kryteria dot. opinii wójta/burmistrza/prezydenta miasta, izby rolniczej, nadleśnictwa, wydzierżawiającego (starosta lub RDLP). Dodano również zapis, iż w przypadku, gdy o dzierżawę obwodu łowieckiego ubiega się tylko dotychczasowy dzierżawca, obwód łowiecki wydzierżawia się temu wnioskodawcy, bez względu na liczbę punktów uzyskanych w wyniku oceny złożonego wniosku. Są to najważniejsze z naszego punktu widzenia zmiany. Niekorzystne niestety. Pragnę jednocześnie nadmienić, iż do projektu rozporządzenia z 9 października 2020 r. Dolnośląska Izba Rolnicza wniosła uwagi, z których żadna nie została uwzględniona w opublikowanym nowym rozporządzeniu – w załączeniu przesyłam dla przypomnienia pismo DIR w przedmiotowej sprawie.

Przypominam jednocześnie, że zgodnie z art. 29. ust. 1. Ustawy Prawo łowieckie (Dz. U. z 2020 r. poz. 1683): Obwody łowieckie wydzierżawiają, na wniosek Polskiego Związku Łowieckiego, po zasięgnięciu opinii wójta (burmistrza, prezydenta miasta) oraz właściwej izby rolniczej: 1) obwody łowieckie leśne – dyrektor regionalnej dyrekcji Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe; 2) obwody łowieckie polne – starosta, wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej; 3) obwody łowieckie znajdujące się na terenie więcej niż jednego powiatu – starosta powiatu, na terenie którego znajduje się największa część obwodu łowieckiego.

dr inż. Anna Pętalska – Nispoń

Do pobrania:

Rozporządzenie MKiŚ z dnia 18.01.2021 r. ws. trybu składania i rozpatrywania wniosków o dzierżawę obwodów łowieckich

Opinia DIR do projektu rozporządzenia MKiŚ z 09.10.2020 r. ws. trybu składania i rozpatrywania wniosków o dzierżawę obwodów łowieckich

 

BIP
Fundacja

Fundacja Izydora

Związek Wzajemności Członkowskiej

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” jest ogólnopolskim, pierwszym reaktywowanym dzięki zmianom w polskim prawie ubezpieczeniowym, towarzystwem korzystającym z wzajemnościowej formuły realizacji ubezpieczeń.

Przydatne linki
Kalendarz

Money.pl

Money.pl - Kliknij po więcej
Forex
 CHF / PLN 4,0770 -0,16% [20:13]
 EUR / JPY 124,5710 -0,04% [20:13]
 EUR / PLN 4,3939 -0,31% [20:13]
 USD / JPY 105,7190 -0,25% [20:13]
 USD / PLN 3,7284 -0,49% [20:13]
Wspierane przez Money.pl

Imieniny:
Monika, Florian