Spotkanie Przewodniczących Rad Powiatowych Dolnośląskiej Izby Rolniczej z dnia 31 stycznia 2024r., Bielany Wrocławskie

Prezes Ryszard Borys powitał zaproszonych, wskazał, że spotkanie odbywa się na wniosek Przewodniczących Rad Powiatowych. Przekazał informację z przebiegu spotkania z Wiceministrem Rolnictwa w Opolu. Dodał, że przekazał na jego ręce zaproszenie dla Ministra Rolnictwa na spotkanie z dolnośląskimi rolnikami. Przekazał także, że przygotowywany będzie projekt obywatelski ustawy o izbach rolniczych, a w województwach będą wypracowywane propozycje zapisów ww. ustawy. Następnie Prezes przedstawił zebranym ilość korespondencji wychodzącej z Biura Izby i ilość korespondencji z niektórymi delegatami, która nic nie wnosi w działalność izby, dezorganizuje tylko pracę i zabiera czas pracownikom Biura Obecnie pracowników jest o połowę mniej niż kilka lat temu, a zadań statutowych które są priorytetem jest dużo, co pokazuje między innymi ilość korespondencji wychodzącej z Biura, zawartej w przyniesionych na spotkanie segregatorach. Zwrócił się do Przewodniczących by wydatki RP na gastronomię były realizowane w sposób racjonalny.
Pan Ludwik Twardochleb – Przewodniczący RP DIR Powiatu Głogowskiego, przekazał, że na terenie jego działania szykowany jest kolejny protest rolników, stoi na stanowisku, że należy zawalczyć o swoje wraz z rolnikami z krajów ościennych. Jest zdania, że protesty nie mogą być przeprowadzane łagodnie. Europa powinna wręcz „stanąć” podczas protestu. Powiedział, że pisma kierowane przez delegatów są potrzebne i to działanie ma utrudniać pracę pracownikom izby. Uważa, że pracownicy biura mają pisać pisma na wnioski zgłaszane przez delegatów. Izba powinna zająć się problemowi związanymi z marnotrawstwem ziemi rolnej, nie można wyrażać zgody na odrolnienia dobrych ziem.
Prezes odniósł się do wypowiedzi Pana Twardochleb wskazując, że Zarząd dokładnie tak działa w zakresie odrolnień.
Głos zabrał Pan Waldemar Mazurek– Przewodniczący RP DIR Powiatu Wrocławskiego, który wskazał, że bardzo pilnuje tego aby grunty dobrych klas nie były odralniane. Dodał, że jest zdania, że protesty muszą być lepiej koordynowane, a Izba musi być widoczna podczas protestów.
Pan Jan Rewers- Przewodniczący RP DIR Powiatu Górowskiego omówił problemy z realizacją ważnych dla rolników tematów koordynowanych przez Wody Polskie. Wskazał, że mając na uwadze sposób działania oraz struktury tej instytucji, do problemu trzeba podejść od podstaw.
Prezes odpowiedział że osobiście rozmawiał w temacie problemu zalewania gruntów z Dyrekcją Wód Polskich. Niestety okres zmian w instytucjach nie pomaga rozwiązaniu problemowi.
Pan Waldemar Mazurek- Przewodniczący RP DIR Powiatu Wrocławskiego wskazał, że dzisiaj należy zająć się problemem Ukrainy bo problem rowów nie jest dzisiaj ważny.
Pan Piotr Rakoczy – Przewodniczący RP DIR Powiatu Dzierżoniowskiego przekazał, że na spotkania Rad Powiatowych winne być zapraszane osoby z którymi się współpracuje i na te wydarzenia RP powinna mieć możliwość wydania środków, które ma do dyspozycji. Poinformował, że jako Przewodniczący Komisji Rewizyjnej 7otrzymał wniosek delegata o przeprowadzenie kontroli wykonania uchwały walnego zgromadzenia i planuje spotkanie tej Komisji w lutym. Wskazał, że członkowie samorządu winni mówić jednym głosem. W jego ocenie ochrona ziemi, która kiedyś była najważniejszą wartością, powinna ulec zmianie, ponieważ dzisiaj może trzeba się cieszyć jeżeli przyjedzie inwestor i dzięki temu pojawią się miejsca pracy.
Prezes Ryszard Borys odniósł się do zapraszania osób na spotkania, powtórzył, że tu nie chodzi o nie zapraszanie tylko o skalę ponoszonych wydatków. Na takich spotkaniach nie muszą być serwowane pełne obiady z podwieczorkiem i dalej przystawkami, jak to ma miejsce w niektórych Radach.
Pan Tadeusz Mochalski– Przewodniczący RP DIR Powiatu Zgorzeleckiego odniósł się do protestów, następnie wskazał, że obecnie problemem jest: zielony „bezład”, Ukraina i Europa. Należy odwrócić system, tzn. rolnika nie należy karać tylko nagradzać za to że sieje i zbiera. Dodał, że muszą być podjęte działania przez rząd w kierunku poprawy bytu rolników. Według niego powinno koniecznie wrócić cło na produkty rolne z Ukrainy. Pan Mochalski odniósł się do artykułu w sprawie przekazywania gruntów kościołowi.
Prezes Ryszard Borys ponownie przekazał, że stanowisko DIR jest takie, że grunty mają być przekazywane w pierwszej kolejności rolnikom.
Pan Mąka Wiesław- Delegat do WZ z RP DIR Powiatu Wałbrzyskiego, odniósł się do swoich wniosków złożonych na piśmie do Zarządu, wskazał, że nie może znieść sytuacji gdy jest większość, która ma narzucać swoją wolę. Demokracja polega na tym, że większość decyduje i broni wspólnego stanowiska. Pan Mąka przekazał, że zgłosi przekazane wnioski na Walnym Zgromadzeniu. Następnie odniósł się do programu Państwo w Państwie dotyczącego rolnika z powiatu kamiennogórskiego – przekazał, że napisał pismo w tej sprawie. Następnie odczytał pismo skierowane do MRiRW dotyczące Wód Polskich. Wskazał, że ta instytucja jest źle zarządzana lub ludzie którzy tam pracują nie nadają się do tej pracy. Pan Mąka wskazał, że będzie wnioskował do budżetu o organizację 4 WZ i 1 nadzwyczajne. Dodał, że Zarząd powinien publikować informacje o programie posiedzenia Zarządu, aby osoba która chce się wypowiedzieć w danym temacie mogła wziąć udział w posiedzeniu i wyrazić swoją opinię. Omówił ostatnie działania związane z problemem wilków. Chodzi o wniosek Komisji Europejskiej podjęty 20 grudnia 2023 roku w sprawie osłabienia statusu ochronnego wilka w ramach Konwencji Berneńskiej. Wskazał, że powinno się wymusić na rządzie poparcie ww. działań w celu rozwiązania problemu z wilkami. Odniósł się do dokonywanych przekształceń gruntów rolnych, wskazując, że polityka państwa powinna iść w kierunku ochrony gruntów rolnych ale też musi być spójna z potrzebami kraju, a dodatkowo mamy być w gotowości do produkowania żywności. Dzisiaj musi się mówić o tym, że Ukraina wchodzi już do UE, a firmy zachodnie produkujące na Ukrainie zalewają nas żywnością, która nie spełnia podstawowych wymogów. Rząd winien określić ile czego siać i jak zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe.
Prezes Ryszard Borys przekazał, że Zarząd w prowizorium budżetu przewidział 4 posiedzenia Walnego Zgromadzenia, a walne można organizować również zdalne.
Pan Wiktor Zimmer z Gospodarstwo Rolne Wiktor i Janina Zimmer– Przewodniczący RP DIR Powiatu Karkonoskiego zabrał głos w kwestii organizacji spotkań przez RP, wskazując, że na powiecie karkonoskim spotkania będą organizowane w gminach. Dodał, że należy się przygotować na wejście Ukrainy do UE i przygotować się jak zagospodarować nadwyżki.
Pan Zimmer złożył wniosek do realizacji, który dotyczy tematu stawów – producenci ryb nie dostają dopłat. Właściciel gruntu, który wybudował staw, nie ma nic poza problemami z kormoranami. Należy wnioskować o dopłatę podstawową do gruntu na którym jest wybudowany zbiornik wody. Pan Zimmer opisze zagadnienia.
Pan Mąka Wiesław przekazał, postulat z pisma do MRiRW: zablokować eksport produktów rolnych z UE które nie spełniają norm UE. Zablokować potencjalny transport wołowiny z Argentyny na rynek UE w związku z niskim pogłowiem bydła w Hiszpanii, związanym z koniecznością wybicia zwierząt z powody suszy.
Prezes Ryszard Borys zreferował zgromadzonym problem Portu Gdańskiego.
Pan Henryk Kowalik – Przewodniczący RP DIR Powiatu Trzebnickiego wskazał, że wyniki badań laboratoryjnych produktów UE są prawidłowe. Środki które są tam stosowane były badane. Niestety lobby producentów środków do produkcji rolniczej robi rolnikom najwięcej szkody. Nowe środki ochrony roślin mogą być wprowadzane na rynek po wycofaniu tych już funkcjonujących. Niestety są droższe, bo to jest biznes firm. Dodał, że obecnie Rosja jest największym eksporterem żywności, więc w ramach rozwiązania problemu produkcję roślinną należy postrzegać również jako produkt energetyczny. Pan Kowalik dodatkowo omówił tematy, które zgłasza w KRIR w ramach prowadzonych działań.
Pan Jerzy Truś– Przewodniczący RP DIR Powiatu Wołowskiego, odniósł się do protestów i udziału w nich izby.
Pani Elżbieta Ulatowska- Przewodniczący RP DIR Powiatu Kłodzkiego przekazała informację o problemie z wypłatą dopłat dla rolników, odniosła się do organizacji protestów.
Pan Tadeusz Kinach – Przewodniczący RP DIR Powiatu Złotoryjskiego liczy na to, że takie spotkanie jak dzisiejszy będą spotkaniami operacyjnymi wyznaczającymi dalsze działania. Jest zdania, że dzisiaj trzeba stworzyć komitet koordynujący protest składający się z rolników – nie pod szyldem instytucji. Przygotować 3 -5 postulatów kluczowych dzisiaj dla rolników, np. zalewanie rynku żywnością z Ukrainy. Kolejny temat dotyczy braku dopłat- należy podjąć działania w tym zakresie, niech uruchomią wypłaty w formie dodatkowych zaliczek gdyż wielu rolników traci płynność finansową. Następnie dodał, że przyszedł czas, gdy musi się jednoznacznie powiedzieć, wg. jakich zasad mają być realizowane dopłaty dla rolników na 2024 roku. Dzisiaj nie wiadomo jak planować zasiewy. Dodał, że w 2024 roku do Zasobu SP wrócą duże areały gruntów związanych z brakiem wyłączeń z tzw. „30-tek” zawnioskował o zadnie pytania KOWR-owi, czy będzie realizować te działania oraz o odpowiedź na pytanie co dalej z gospodarstwami, które gruntów nie oddały, jak będzie przebiegała ich restrukturyzacja.
Pan Tadeusz Mochalski Przewodniczący RP DIR Powiatu Zgorzeleckiego zawnioskował by zorganizować spotkanie wszystkich związków. Wskazał, że należy dążyć do tego by grunty nie leżały jako nieużytki, dodał, że KOWR nie powinien dążyć do podziału działek na małe, bo są regiony gdzie wcale nie ma ogromnego zainteresowania gruntami i tam latami leżą one odłogiem. Stwierdził, że w działaniach należy dążyć do tego by młody rolnik w definicji miał ujęte wykształcenie rolnicze. Pan Mochalski zwrócił się z wnioskiem by na wyjazdy Prezes zabierał delegatów z RP.
Prezes Ryszard Borys odniósł się do wypowiedzi wskazując, że izba od lat mówi o problemie z gruntami. Podział działek wynika ze spotkań z rolnikami w terenie, którzy przedstawiają swoje oczekiwania co do podziałów. Odnośnie wyjazdów – one odbywają się na zaproszenia imienne i nie ma przeważnie możliwości zabierania z sobą dodatkowych osób.
Pan Paweł Barczewski- Delegat do WZ z RP DIR Powiatu Średzkiego złożył wniosek o lobbowanie by ziemia najlepszych klas bonitacyjnych, która musi być usunięta z terenu w związku z realizacją na nim inwestycji, była deponowana na polach, które są niższej klasy, by rolnicy mogli z niej korzystać. Przekazał, że dochodziło do sytuacji, gdy samochody w czasie inwestycji związanych z budową hal wywoziły czarnoziem na wysypiska. Zaproponował, by tak jak z drzewami robione są nasadzenia zastępcze tak z ziemia powinna być poddana rekultywacji i to powinno być prawnie uregulowane, poprzez np. zobowiązanie inwestora do wskazania przez niego obszarów na których je wykorzystano podnosząc klasę gruntu. Przekazał dodatkowo, że w ramach przetargów w KOWR, na pół roku blokowane jest wadium- należy wystąpić o zmiany. Zawnioskował, by na pismach DIR pisać przez jaką Radę Powiatową lub jaką osobę składane są pisma.
Prezes Ryszard Borys wskazał, że w pismach podaje się na wniosek jakiej RP pismo jest przekazywane.
Dodał, że Izba już zawnioskowała o zmianę w zakresie wadiów, aby nie były blokowane na tak długi czas. Będziemy ponawiać działania w tym zakresie co ma ułatwić kontakt osób zainteresowanych tematem bezpośrednio z wnioskodawcą.
Pan Łasica Bartosz – Przewodniczący RP DIR Powiatu Lubańskiego zawnioskował, aby wraz z informacją o proteście przesyłać wzory dokumentów i instrukcję jak postępować.
Pan Jan Rewers – Przewodniczący RP DIR Powiatu Górowskiego zawnioskował o wskazanie wykazu organizacji rolniczych działających na powiatach wraz z podaniem składów osobowych. Zwrócił się o organizację forów rolniczych w terenie. Przekazał zgromadzonym informację, iż obecnie brakuje ludzi do pracy w instytucjach rolniczych, nie ma chętnych w tej branży.
Prezes Ryszard Borys poinformował, że forum będzie zorganizowanie przy następnym walnym.
Pan Jan Smorawski – Przewodniczący RP DIR Powiatu Oleśnickiego przekazał informację z protestu rolników w powiecie oleśnickim. Zawnioskował o wystąpienie o zmianę aplikacji suszowej, która nadal. Pomimo wielu monitów, nie działa rzetelnie.
Prezes Ryszard Borys wskazał, że podczas wczorajszej rozmowy z Wiceministrem ten temat był poruszany, Ministerstwo obecnie pracuje nad rozwiązaniem tego problemu.
Pan Mąka Wiesław – Delegat do WZ z RP DIR Powiatu Wałbrzyskiego zawnioskował by zwrócić się przez KRIR by Minister Finansów płacił odsetki od przetrzymywanych wadiów. Skoro państwo nalicza obywatelom i instytucjom odsetkami za zwłokę powinna być równość w podejściu. Zdarzają się przypadki, że pieniądze z wadiów są zamrożone na rok i nawet dwa lata.
Prezes Ryszard Borys omówił kwestie dotyczące likwidacji spółki Lirpol.
Prezes Ryszard Borys omówił krótko założenia planowanej inwestycji na Wiejskiej.
BIP
Fundacja

Fundacja Izydora

Związek Wzajemności Członkowskiej

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” jest ogólnopolskim, pierwszym reaktywowanym dzięki zmianom w polskim prawie ubezpieczeniowym, towarzystwem korzystającym z wzajemnościowej formuły realizacji ubezpieczeń.

Przydatne linki
Kalendarz

Money.pl

Money.pl - Kliknij po więcej
Forex
 CHF / PLN 4,0770 -0,16% [20:13]
 EUR / JPY 124,5710 -0,04% [20:13]
 EUR / PLN 4,3939 -0,31% [20:13]
 USD / JPY 105,7190 -0,25% [20:13]
 USD / PLN 3,7284 -0,49% [20:13]
Wspierane przez Money.pl

Imieniny:
Paweł, Waleria