Posiedzenie RP DIR powiatu oleśnickiego

W dniu 15 marca odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej DIR powiatu oleśnickiego. Na zaproszenie przewodniczącego, Jana Smorawskiego przybyli: Dariusz Maniak- Burmistrz Sycowa, Stanisław Stępień – wice Starosta Powiatu Oleśnickiego, Waldemar Grzędziak-Dyrektor Urzędu Pracy w Oleśnicy, Jolanta Tracz- kierownik PIORiN w Oleśnicy, Kinga Wapińska PIORIN Oleśnica, Anna Michalska- Kierownik ARiMR w Sycowie, Dawid Paluszek- naczelnik ARiMR w Sycowie, Tadeusz Partyka- p.o. Powiatowego Lekarza Weterynarii w Oleśnicy, Kornelia Kudela Pracownik PIW Oleśnica, Wojciech Wołoszyn- kierownik KRUS w Oleśnicy.

Przewodniczący przywitał zaproszonych gości i delegatów DIR.

Na pytanie Dariusza Maniaka o to, co wywołało tak silne protesty delegaci i Jan Smorawski wytłumaczyli, że niezadowolenie rolników wynika z coraz mniejszej opłacalności produkcji rolnej, ze względu na wysokie koszty produkcji oraz sprowadzane zboże z Ukrainy, które nie spełnia norm a mimo wszystko pojawia się na rynku polskim. Projekt Zielonego Ładu także budzi wątpliwości gospodarowania (m.in. ograniczenie hodowli krów, ze względu na zbyt duże wydzielanie CO2 oraz ugorowanie 4% gruntów, ograniczenie produkcji rolniczej).

Wice Starosta przedstawił apel Konwentu Powiatów Województwa Dolnośląskiego, który popiera postulaty protestacyjne rolników oraz działania zmierzające do poprawy sytuacji w rolnictwie w ramach Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej

Anna Michalska poinformowała o poziomie wypłat dopłat bezpośrednich i płatności za ekoschematy oraz o ilości złożonych wniosków o płatności suszowe.

Kierownik KRUS przedstawił wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne rolników oraz wyjaśnił na jakich zasadach jest wypłacana  emerytura rolnicza. Wojciech Wołoszyn potwierdził, że zaobserwowano tendencję spadkową ubezpieczonych w KRUS  rolników, jeszcze kilkanaście lat temu ilość ubezpieczonych w powiecie oleśnickim było ok. 2500 teraz jest to ok. 1000 osób.

Tadeusz Partyka zwrócił uwagę na ASF oraz na wprowadzone odstrzały sanitarne oraz na bieżąco jest prowadzony monitoring dzików.

Kontrole gospodarstw, pod względem bioasekuracji, przeprowadzane są dwa razy w roku. Zagrożenie wirusem ASF wzrasta wtedy, gdy zaczyna się okres prac polowych.

Ptasia grypa na terenie powiatu oleśnickiego nie wystąpiła. W Kobylej Górze znaleziono martwego łabędzia, jednak  wyniki okazały się ujemne. Najbardziej zagrożony czas na wystąpienie ptasiej grypy to okres migracji dzikich ptaków.

Dyrektor Grzędziak poinformował o stanie bezrobocia na terenie powiatu oleśnickiego. Przedstawił także możliwości skorzystania z  Krajowego Funduszu Szkoleniowego, z którego będą mogły skorzystać osoby pracujące. Ideą tego funduszu jest pomoc przeciwdziałaniu utraty pracy. Urząd Pracy stara się, aby osoby, które się zgłoszą do programu, otrzymały tę pomoc.

Dyskusję wywołała sytuacja młodych pracowników, którzy mają wygórowane wymagania i już na początku pytają o godziny pracy, stawki oraz są bardzo mało elastyczni, jeśli chodzi o dostosowanie się  do potrzeb w danym momencie np. wydłużony czas pracy wynikający z dodatkowych obowiązków nałożonych przez pracodawcę.

Jolanta Tracz zwróciła uwagę na obowiązek rejestracji uprawy ziemniaka od powierzchni 1,50 ha dla każdego producenta. Wnioski o wpis do ewidencji producentów można składać cały czas.

Pani Kierownik poruszyła także temat atestacji opryskiwaczy. W powiecie oleśnickim opryskiwaczy, które nie posiadają aktualnych badań jest ok. 23% .

Rozlewiska na Widawie są monitorowane poprzez pobieranie próbek w odległości ok 500 metrów od rzeki, ponieważ stwierdzono w rzece ślady śluzaka ziemniaka, jest to choroba kwarantannowa, zwalczana z urzędu.

Po obserwacjach i kontrolach pojawiła się bakterioza pierścieniowa ziemniaka, która jest szerszym problemem mimo, iż nie jest ona groźna dla ludzi, ale dla ziemniaka, ponieważ zmniejsza ona plon oraz jakość bulw, dlatego nie może być przenoszona na inne regiony.

Na zakończenie spotkania Jan Smorawski podziękował wszystkim za przybycie oraz życzył zebranym zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych.

 

BIP
Fundacja

Fundacja Izydora

Związek Wzajemności Członkowskiej

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” jest ogólnopolskim, pierwszym reaktywowanym dzięki zmianom w polskim prawie ubezpieczeniowym, towarzystwem korzystającym z wzajemnościowej formuły realizacji ubezpieczeń.

Przydatne linki
Kalendarz

Money.pl

Money.pl - Kliknij po więcej
Forex
 CHF / PLN 4,0770 -0,16% [20:13]
 EUR / JPY 124,5710 -0,04% [20:13]
 EUR / PLN 4,3939 -0,31% [20:13]
 USD / JPY 105,7190 -0,25% [20:13]
 USD / PLN 3,7284 -0,49% [20:13]
Wspierane przez Money.pl

Imieniny:
Ludwik, Piotr