Święto Rolnictwa w Województwie Hradec Kralove

10 czerwca br. odbył się tradycyjny Dzień Rolnictwa Sovetice – Mżany – 2022.

Wiodącym tematem była wystawa i ocena bydła mlecznego rasy czeskiej czerwonej (tzw. czeski simental). Również w tym roku w  święcie naszych sąsiadów uczestniczyła delegacja DIR z Członkiem Zarządu i Przewodniczącym Rady Powiatowej w Jeleniej Górze Mirosławem Kaszkurem.

Program wystawy był bardzo szeroki i sprawnie realizowany. Najważniejsi oficjalni goście wystawy m.in. Wojewoda Hradecki Martin Cervicek, Prezes Izby Rolniczej Czeskiej Republiki Jan Doleżal oraz prezesi firmy Mżany AS Ludek Homolac i Jan Pesek znaleźli czas na krótkie i ciekawe rozmowy z naszą delegacją. Poniżej relacja z Dnia Rolnictwa wg agropress.cz:

Święto czeskiego rolnictwa –  Dzień Rolnictwa Mžany 2022

Po dwuletniej przerwie 10 czerwca 2022 r. w gospodarstwie Sovětice – Mzany odbyła się długo oczekiwana jedenasta edycja tradycyjnego Dnia Rolnictwa. Liczba zwiedzających  potwierdziła, że ​​publiczność rolnicza i pozarolnicza nie mogły się doczekać tego wydarzenia.

„Na czeskim pokazie bydła czerwonego będzie można zobaczyć, jakich najlepszych hodowców mamy w Czechach, ponieważ jeśli spojrzymy na wskaźniki produkcji, pod względem wydajności, Czechy i czescy hodowcy należą do pierwszej trójki UE , stąd wielkie podziękowania i wielkie uznanie” – powiedział wiceminister rolnictwa Petr Jílek.

Przedstawiamy rolnictwo dzieciom

Każdego roku ponad 600 dzieci z regionu Hradec Králové odwiedza Dzień Rolnictwa w Mžanach. „Dzieci zapoznają się z faktem, że rolnictwo to nie tylko tablet i iPhone, ale rolnictwo jest nowoczesne i zaawansowane”, mówi Luděk Homoláč, prezes zarządu ZAS Mžany, a.s. W tym roku dzieci były przygotowane na szarlotkę, która była nagrodą za odwiedzenie wszystkich witryn, a lasy Czech przygotowały również urozmaicony program, w którym dzieci mogły m.in. spróbować, jak to jest być pociągowym koniem w lesie. Dla starszych uczniów przygotowano prezentację szkół średnich i zawodowych w regionie Hradec Králové.

Pokaz hodowlany najlepszych krów mlecznych

Na pokazie hodowlanym zaprezentowały się stada z 13 firm, które sprowadziły łącznie 44 zwierzęta. Łącznie zaprezentowano 18 pierwiastek , 14 krów po drugiej laktacji oraz 13 krów po trzeciej i kolejnej laktacji. W kategorii pierwiastek dominowała Euphoria z VOD Kámen, która charakteryzowała się jako zwierzę o niesamowitych możliwościach  z pięknie ukształtowanym wymieniem.

Euphoria (449 ROLKI x HCH 8 HUTERA) – VOD Kamień

Zlatka (HCH 43 POLICAK x HG 335 WALDBRAND) – Volanická Zemědělská a.s.

Heda (EG 51 RAMON x BD 97 SALDANA) – PROAGRO Radešínská Svratka a.s.

Rywalizację starszych krów zdominowała Silva z AGRO Liboměřice a.s.

Zwycięska grupa krów starszych znakomicie zaprezentowała połączony typ użytkowy i  hodowlany, który hodowcy doskonale spełniają. Zwycięzca Silva z AGRO Liboměřice a.s. doskonale prezentuje mieszany typ mięsny (jest bardziej wytrzymałym typem zwierzęcia o doskonałej muskulaturze).

Oprac. Andrzej Kamiński

Marian, Katarzyna