Posiedzenie Rad Powiatowych DIR powiatów wałbrzyskiego i świdnickiego

W dniu 14 października w Wiejskim Domu Kultury w Dziećmorowicach odbyło się posiedzenie Rad Powiatowych DIR powiatów wałbrzyskiego i świdnickiego. Spotkanie otworzyli Przewodniczący Rad Pan Paweł Mazur i Pan Mariusz Hydzik, witając obecnych delegatów oraz zaproszonych Gości. Na spotkanie zostali zaproszeni: Pan Bogusław Czerski z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Wałbrzychu, Pan Karol Sakowski Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Świdnicy, Pan Andrzej Znamirowski Zastępca Dyrektora Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu i Pan Franciszek Baranowski Prezes Zarządu spółki Lirpol.
Pan Bogusław Czerski z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii odniósł się do sprawy związanych z aktualną sytuacją ASF, w związku z potwierdzeniem zakażenia afrykańskim pomorem świń u dwóch dzików znalezionych na terenie miasta Wałbrzycha.
Przedstawiciel Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa omówił temat płatności bezpośrednich, podsumował nabór wniosków o dopłaty obszarowe i do nawozów mineralnych oraz dotacji do zużytego materiału siewnego.
Z Panem Andrzejem Znamirowskim z DODR dyskutowano m.in. o propozycji wspólnego przeprowadzenia szkoleń w temacie biogazowni i śladu węglowego na terenie powiatów województwa w których prowadzona jest produkcja zwierzęca oraz konieczności zabezpieczenia środków finansowych w przyszłorocznym budżecie DIR na ten cel.
Ofertę ubezpieczeniową TUW oraz działalności Lirpol w zakresie atestacji opryskiwaczy omówił Pan Franciszek Baranowski.
Delegaci poruszyli również ważny temat sytuacji na rynku nawozów: wysokich cen, dostępności oraz konieczności wprowadzenia zakazu ich eksportu po za granicę kraju.

Marian, Katarzyna