Udział delegacji DIR w konferencji „20 lat Polski w UE – podsumowanie i perspektywy rozwoju polskiego rolnictwa”

Delegacja Dolnośląskiej Izby Rolniczej brała udział dnia 8 maja 2024 r. w konferencji zorganizowanej w Sejmie RP, pt. „20 lat Polski w UE – podsumowanie i perspektywy rozwoju polskiego rolnictwa”.
Konferencja została zorganizowana przez Krajowa Rada Izb Rolniczych.
W konferencji wzięli udział; Wicemarszałek Sejmu RP Piotr Zgorzelski oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski, którzy przedstawili swoje perspektywy na rozwój polskiego rolnictwa. Ponadto, prof. dr hab. Walenty Poczta z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu omówił szanse, skutki i wyzwania dla polskiego rolnictwa po 20 latach w UE, a dr Mirosław Drygas z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN przedstawił instytucjonalne uwarunkowania wsparcia rolnictwa z funduszy UE. Głos zabrała Joanna Raś, Przewodnicząca Rady Powiatowej Podlaskiej Izby Rolniczej w Sejnach, która podzieliła się oczekiwaniami rolników i społeczności wiejskiej w kontekście WPR.

Kampania dopłat 2024 – termin naboru wydłużony

Do 17 czerwca można się starać o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2024 r. Na wprowadzanie zmian w deklaracjach bez konsekwencji finansowych rolnicy mają czas do 1 lipca. Wnioski będzie można składać jeszcze do 12 lipca, ale w tzw. okresie sankcyjnym za każdy dzień roboczy opóźnienia kwota płatności będzie pomniejszana o 1 proc. – komunikat MRiRW. Do 8 maja o dopłaty bezpośrednie za 2024 r. ubiega się 484 tys. rolników.

O wsparcie po raz kolejny można się ubiegać wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus dostępnej na Platformie Usług Elektronicznych. Do tej pory Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zarejestrowała ponad 484 tys. wniosków. Rolnicy, którzy nie mają komputerów, mogą liczyć na techniczne wsparcie ze strony pracowników ARiMR. Wszelkie wątpliwości można konsultować również za pośrednictwem infolinii Agencji. Także w tym roku bezpłatną pomocą służą eksperci z Ośrodków Doradztwa Rolniczego.

Dopłaty bezpośrednie przysługują rolnikom aktywnym zawodowo, prowadzącym działalność rolniczą. Muszą oni posiadać grunty o powierzchni co najmniej 1 ha. Ziemia, do której chcą otrzymać dofinansowanie, powinna być w ich posiadaniu na dzień 31 maja 2024 r. Wsparcie przysługuje także gospodarzom, którzy mają mniej niż 1 ha gruntów, ale spełniają warunki do przyznania płatności związanych ze zwierzętami a łączna kwota płatności bezpośrednich, które mieliby otrzymać, wynosi co najmniej 200 euro.

Katalog płatności, o które można się ubiegać w tegorocznej kampanii, jest podobny do tego z 2023 roku. Jak poinformowało MRiRW, będą też nowe. Jedna z nich to płatność dla małych gospodarstw, która podobnie jak przed rokiem, ma być przeznaczona dla rolników posiadających do 5 ha użytków rolnych. Propozycja ta wymaga jeszcze akceptacja Komisji Europejskiej. Będą też zmiany w zasadach dotyczących warunkowości. W odniesieniu do poszczególnych państw członkowskich modyfikacje przepisów mają dotyczyć:

  • zwolnienia gospodarstw do 10 ha z kontroli i sankcji za niespełnianie warunkowości;
  • większej swobody w stosowaniu wymogu WPR, aby utrzymać stosunek trwałych użytków zielonych do użytków rolnych powyżej 5 proc. w porównaniu do 2018 r. (GAEC 1)
  • większej swobody w decydowaniu o obowiązkowym okresie utrzymania okrywy glebowej (GAEC 6);
  • uznania dywersyfikacji upraw za alternatywę dla zmianowania (GAEC 7 – o tym także);
  • zniesienia obowiązku ugorowania 4 proc. gruntów ornych (GAEC 8 – o tym także);

Z tą ostatnią zmianą związane jest wprowadzenie nowego ekoschematu – Grunty wyłączone z produkcji. Więcej informacji o planowanych zmianach na portalu MRiRW: Nowe płatności w Planie Strategicznym WPR – otwórz oraz Planowane zmiany w płatnościach bezpośrednich – otwórz

Informacje o zmianach w zasadach przyznawania dopłat – więcej

Prezentacje dotyczące poszczególnych interwencji – otwórz

Źródło: https://www.gov.pl/web/arimr/kampania-doplat-2024–termin-naboru-wydluzony-na-razie-zlozono-484-tys-wnioskow

Szkolenia CDR Brwinów

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Poznaniu zaprasza na szkolenie wyjazdowe pn. Innowacje w rolnictwie – ochrona gleb, do Hotel 500 ul. Poznańska 139, Tarnowo Podgórne, organizowane w dwóch terminach:

 

  • 21-22 maj 2024 r.
  • 27-28 maj 2024 r.  

 

Rejestracja na szkolenie odbywa się poprzez platformę e-CDR pod adresem:

https://planowanie.cdr.gov.pl/szkolenia/

Nabór na szkolenie trwa do:  15.05.2024 r. I termin oraz 20.05.2024 r. II termin

 

Odpłatność:

Udział w szkoleniach jest bezpłatny. Koszty noclegu, wyżywienia, materiałów szkoleniowych finansowane są z operacji. Dojazd we własnym zakresie.

 

Harmonogram szkolenia możliwy do poprania na stronie: https://www.cdr.gov.pl/images/Poznan/2024-05-21-INNOWACJE-WYJAZDOWE/harmonogram.pdf

 

Osoby do kontaktu:

– w sprawach organizacyjnych: Beata Trela, tel. 616486214, e-mail: b.trela@cdr.gov.pl

– w sprawach merytorycznych: Danuta Nowak, tel. 616486206, 532548927; e-mail:  d.nowak@cdr.gov.pl

KONKURS NA 30-LECIE TOP AGRAR POLSKA

KONKURS NA 30-LECIE TOP AGRAR POLSKA
W tym roku top agrar Polska świętuje 30-lecie swojego istnienia. Oznacza to, że od trzech dekad inspirujemy do rozwoju rolników, a nasi Czytelnicy rok rocznie otrzymują od nas setki stron wypełnione praktycznymi poradami, niezależnymi testami, opiniami i nowymi trendami z branży z kraju i zza granicy.
Z okazji 30. urodzin zorganizowaliśmy konkurs urodzinowy i zachęcamy wszystkich rolników do wzięcia udziału w nim. Do wygrania są aż 33 cenne nagrody:
•nagroda główna: ciągnik Arbos 4110 o mocy 110KM
•druga nagroda: przetrząsacz pokosów PWP 530
•trzecia nagroda: obciążnik do ciągnika seria RT 800 kg
•oraz 30 nagród dodatkowych – zestaw odzieży dla rolnika.
Żeby wziąć udział w konkursie należy rozwiązać dwa zadania konkursowe. Pierwsze z nich, to oszacuj, ile paliwa spalił ciągnik Arbos 4110 w testowej orce na dystansie 3000 m. Zużycie paliwa ciągnika należy podać z dokładnością do 1 cm3, tj. 0,001 l.
Oraz drugie, napisz krótkie hasło z okazji jubileuszu 30-lecia top agrar Polska. Tu będzie oceniana kreatywności i pomysłowość uczestników.
Dodatkowo na stronie konkursowej przygotowaliśmy dla uczestników małą podpowiedź, video z relacją z momentu dokonywania pomiarów, która pomoże w prawidłowym oszacowaniu wyniku spalania.
Zgłoszenia konkursowe należy przesyłać do 13 października 2024 roku. Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy znajduje się stronie www.30lat.topagrar.pl
Kontakt
Marta Łyskawińska
e-mail: m.lyskawinska@pwr.agro.pl
tel. 609-018-300

 

Spotkanie z rolnikami w Pszennie

 W dniu 26 kwietnia br. z inicjatywy Dyrektora Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodek Wsparcia Rolnictwa we Wrocławiu zostało zorganizowane spotkanie z rolnikami z terenu powiatu świdnickiego, w którym uczestniczyło ponad 120 rolników. Celem spotkania, które odbyło się w świetlicy wiejskiej w Pszennie, było przedstawienie informacji o aktualnym stanie umowy dzierżawy obejmującej nieruchomości o powierzchni 1385 hektarów, która jest zawarta z Kombinatem Rolnym Świdnica oraz zasadach na jakich odbywa się rozdysponowanie nieruchomości rolnych Skarbu Państwa, powierzonych Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa.
Spotkanie prowadzili przedstawiciele Oddziału Terenowego KOWR we Wrocławiu: Kazimierz Matkowski – Dyrektor Oddziału, Paweł Mazur – Zastępca Dyrektora oraz Barbara Pajor – pracownik Wydziału Kształtowania Ustroju Rolnego i Gospodarowania Zasobem. W spotkaniu uczestniczyli także: Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej Ryszard Borys, oraz samorządowcy: Bartłomiej Strózik – Zastępca Wójta Gminy Świdnica i Stanisław Leń – Wójt Gminy Marcinowice, a także członkowie Rady Powiatowej DIR w Świdnicy. W spotkaniu uczestniczył również przedstawiciel dzierżawcy Prezes Leszek Wojciechowski.
Dyrektor K. Matkowski poinformował zebranych, że w roku latach 2024-2025 Oddział Terenowy KOWR we Wrocławiu stoi przed ogromnym zadaniem rozdysponowania gruntów
o łącznej powierzchni około 21 tysięcy hektarów. Jest to związane z realizacją ustawy z 16 września 2011 roku, zgodnie z którą dzierżawcy posiadający w dzierżawach łącznie więcej niż 428 hektarów mieli obowiązek złożyć oświadczenie o dobrowolnym wyłączeniu 30% swoich gruntów. Umowy dzierżawy, w przypadku których dzierżawcy nie złożyli takiego oświadczenia, nie mogą zostać przedłużone. Dyrektor wyjaśnił, że z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku umowy dzierżawy zawartej z Kombinatem Rolnym w Świdnicy, która jest zawarta do września 2024r. oraz że dzierżawca w grudniu 2023r. wystąpił do Sądu o stwierdzenie, że przysługuje mu uprawnienie do jej przedłużenia z uwagi na to, że w 2012 roku przyjął oświadczenie ANR o wyłączeniu z niej 30% dzierżawionych użytków rolnych, a do niepodpisania aneksu do umowy nie doszło z winy ANR. Termin pierwszej rozprawy Sąd wyznaczył na 7 lipca br. Jak podkreślił Dyrektor OT trudno przewidzieć jakie będzie rozstrzygnięcie Sądu w tej sprawie i kiedy może ono zostać wydane. W związku z tym Dyrektor przedstawił ogólne zasady, którymi KOWR będzie się kierował przy rozdysponowaniu nieruchomości jakie zostaną przejęte do Zasobu z umowy dzierżawy Kombinatu Rolnego Świdnica. Podczas dyskusji z rolnikami przedstawiciele KOWR wyjaśnili kwestie związane z tworzeniem tzw. „Ośrodków Produkcji Rolniczej”, formami przetargów, wielkością proponowanych działek w przetargach dla rolników oraz okresem na jaki będą zawierane umowy dzierżawy. W dyskusji rolnicy podkreślali, że najkorzystniejszą formą przetargów są przetargi ofert pisemnych.
Podczas dyskusji głos zabrał również Leszek Wojciechowski Prezes Kombinatu Rolnego Świdnica, który wyjaśnił uczestnikom, powody którymi kierowała się Spółka występując do Sądu z pozwem przeciwko KOWR. L. Wojciechowski powiedział również że spółka przewiduje ewentualną możliwością zawarcia ugody. Dyrektor K. Matkowski zaznaczył, że jeżeli będzie możliwe zawarcie ugody, to będzie dążył do tego, aby z umowy wyłączyć więcej gruntów dla rolników niż 30%.
Głos zabrał także Ryszard Borys Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej, który poruszył temat Ośrodków Produkcji Rolniczej. Powierzchnia gruntów przynależna do OPR powinna być zależna od ilości hodowanych zwierząt. Ponadto podkreślił, że rolnicy powinni jednoznacznie zadeklarować, jaką formę przetargów preferują: ograniczone licytacyjne czy ograniczone ofertowe.
Na zakończenie spotkania Dyrektor Oddziału Kazimierz Matkowski podziękował uczestnikom za udział i przekazanie swoich sugestii i oczekiwań.

MRiRW zapowiada zmiany dla grup producentów wnioskowane przez KRIR

W odpowiedzi na wystąpienie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 22 marca 2024 r., w sprawie długości okresu zobowiązań dla beneficjentów interwencji I.13.2 „Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych” uwzględnionej w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (PS WPR 2023-2027), resort rolnictwa przedstawił pismem z 25 kwietnia 2024 r. informację, że przychyla się do wnioskowanych zmian.

MRiRW informuje, że aktualnie mechanizm wsparcia w ramach interwencji I 13.2 obejmuje okres pięciu lat realizacji planu biznesowego oraz wypłaty pomocy i trzech lat obowiązku posiadania statusu grupy producentów rolnych (GPR) i organizacji producentów (OP) oraz wydatkowania uzyskanej pomocy finansowej po otrzymaniu ostatniej płatności.

Do MRiRW docierają sygnały, że okres ten może zniechęcać potencjalnych beneficjentów do udziału w tym mechanizmie, w szczególności biorąc pod uwagę aktualną sytuacje na rynkach rolnych i wynikającą z niej niepewność odnośnie do prowadzenia produkcji rolnej w dłuższym okresie. W związku z tym podjęło starania o zmianę tych warunków.

W MRiRW przygotowano projekt uchwały Komitetu Monitorującego PS WPR 2023- 2027, mający na celu zmianę przyjętych założeń odnośnie do interwencji I.13.2.

Proponowane zmiany polegają m.in. na określeniu obowiązku:

1) utrzymania statusu uznania za grupę producentów rolnych lub organizację producentów przez okres minimum jednego roku od otrzymania ostatniej płatności (zamiast trzech lat jak jest obecnie);

2) wydatkowania wsparcia do końca pierwszego roku działalności beneficjenta, następującego po uzyskaniu ostatniej płatności (zamiast do końca trzeciego roku jak jest obecnie).

W opinii MRiRW proponowane zmiany uelastycznią warunki realizacji wsparcia w ramach interwencji I.13.2 i powinny zwiększyć zainteresowanie potencjalnych beneficjentów ubieganiem się o pomoc finansową w ramach tej interwencji.

Wystąpienie KRIR >>>

Odpowiedź MRiRW >>>

Wystąpienie o objęcie ochroną prawną zapachów i odgłosów związanych z produkcją rolniczą

W odpowiedzi na wystąpienie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie stworzenia uregulowań prawnych, które pozwolą objąć ochroną prawną tradycyjne zapachy i odgłosy związane z produkcją rolniczą resort rolnictwa poinformował pismem z 26 kwietnia 2024 r., że w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi analizowane są wszystkie napływające sygnały dotyczące warunków prowadzenia działalności rolniczej.

Warunki pracy na wsi są specyficzne, a prowadzenie działalności rolniczej może wywoływać pewne uciążliwości. Nierzadko również pojawiają się pewne konflikty wśród mieszkańców terenów wiejskich – rośnie presja w zakresie ograniczenia skali hałasu w dni wolne czy w porach nocnych, stosowania nawozów i środków ochrony roślin, czy też emisji zapachów pochodzących z produkcji rolniczej. Obszary wiejskie ze względu na panujące tam więzi międzyludzkie były i pozostaną wyjątkowo otwarte na rozwój wszelkiego rodzaju ruchów i organizacji obywatelskich. Jednak nie można doprowadzić do wygaszania produkcji rolniczej na obszarach wiejskich z powodu waśni sąsiedzkich, czy protestów mieszkańców.

Jedną z podstawowych funkcji obszarów wiejskich jest funkcja produkcyjna, umożliwiająca zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Dlatego organy odpowiedzialne za planowanie przestrzenne i zagospodarowanie terenów, powinny w taki sposób kształtować przestrzeń na obszarach wiejskich, aby tworzyła ona harmonijną całość przy uwzględnieniu wszelkich uwarunkowań środowiskowych, kulturowych, społeczno-gospodarczych oraz estetycznych.

Równie ważne jest budowanie świadomości społecznej w zakresie różnych aspektów i skutków prowadzenia działalności rolniczej, a także poszerzenie wiedzy społeczeństwa na temat utrzymania dziedzictwa kulturowego obszarów wiejskich, które jest związane m.in. z prowadzeniem działalności rolniczej.

W dniu 24 września 2023 r. weszła w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (1). Reforma planowania przestrzennego wprowadza daleko idące zmiany w zakresie możliwości lokalizowania różnego rodzaju inwestycji, w tym budynków inwentarskich. Zasadniczą zmianą jest zastąpienie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy planem ogólnym (nowy dokument planistyczny). W jego ramach mają być tworzone określone strefy planistyczne, w tym strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową (gdzie w profilu dodatkowym może być wprowadzony teren wielkotowarowej produkcji rolnej) oraz strefa produkcji rolniczej (gdzie w profilu podstawowym ma być dopuszczalna wielkotowarowa produkcja rolnicza). Tworząc odpowiednie strefy planistyczne, nastąpi ograniczenie przenikania różnych funkcji, co w konsekwencji wpłynie na ograniczenie licznych konfliktów przestrzennych, które towarzyszą m.in. bliskiemu sąsiedztwu zabudowy gospodarskiej z zabudową stricte mieszkaniową.

Wystąpienie KRIR >>>

Odpowiedź MRiRW >>>

Kontrola prowadzona wobec rolników przez przedstawicieli Agencji Nasiennej sp. z o.o. z siedzibą w Lesznie

Agencja Nasienna sp. z o.o. nie jest żadną instytucją publiczną. Jest spółką prawa handlowego i podmiotem prywatnym, który na podstawie odpowiednich przepisów i udzielonych upoważnień reprezentuje posiadaczy wyłącznego prawa do odmian roślin, które uprawiają polscy rolnicy.

Na skutek nowelizacji ustawy o ochronie prawnej odmian roślin, która miała miejsce w dniu 8.06.2017 r., hodowcy (oraz ich organizacje) pozbawieni zostali możliwości występowania do posiadaczy gruntów rolnych z wnioskami o udzielenie informacji w zakresie odstępstwa rolnego dotyczącego odmian roślin chronionych wyłącznym prawem na szczeblu krajowym. Nie utracili jednak tego uprawnienia w stosunku do odmian roślin chronionych na szczeblu wspólnotowym.

W związku z powyższym Agencja ma prawo występować do rolników wyłącznie z wnioskami o udzielenie informacji w zakresie odstępstwa rolnego, odnoszących się do odmian roślin chronionych na szczeblu wspólnotowym. Oznacza to, że posiadacze gruntów rolnych nie mają prawnego obowiązku przekazywania informacji dotyczącej wykorzystania materiału ze zbioru, który uzyskano w gospodarstwie rolnym i użyto na terenie tego samego gospodarstwa rolnego – w przypadku odmian objętych ochroną krajową.

Formalnie przedstawiciele Agencji Nasiennej mają prawo przeprowadzać kontrole u rolników, po uprzednim zawiadomieniu, aby zweryfikować legalność korzystania przez nich z odmian chronionych. Przepisy unijne precyzują zakres takiej kontroli. Przedstawiciele Agencji Nasiennej mogą żądać ujawnienia dostępnych dokumentów, takich jak faktury, stosowane etykiety lub pozostałe właściwe dokumenty dotyczące:

  • świadczenia usług przetwarzania materiału ze zbioru odmiany należącej do posiadacza na materiał rozmnożeniowy przez jakąkolwiek osobę trzecią lub
  • dostawy materiału rozmnożeniowego odmiany należącej do posiadacza lub
  • poprzez pokazanie ziemi lub pomieszczeń i urządzeń magazynowych

Teoretycznie za niewpuszczenie kontrolerów do gospodarstwa czy za odmowę pokazania dokumentów grozi grzywna orzekana przez sądy powszechne w sprawach o wykroczenia, ale brak jest danych, żeby takie sprawy wobec rolników w ogóle się odbywały.

Generalnie rolnicy mają obowiązek udzielić Agencji Nasiennej sp. z o.o. stosownych informacji, ale tylko w zakresie odmian objętych ochroną wspólnotową i tylko w zakresie, w jakim to dotyczy reprezentowanego przez Agencję hodowcy (właściciela odmiany). Jeżeli rolnik ma pokazać faktury, to tylko te dotyczące materiału, którego właścicielem jest hodowca zrzeszony w Agencji Nasiennej. Agencja powinna przed przystąpieniem do kontroli przekazać rolnikowi szczegółowe informacje dotyczące zakresu kontroli, w szczególności odmian, jakich kontrola dotyczy i nazw hodowców, na rzecz których ta kontrola się odbywa. Przedstawiciele Agencji nie mają prawa kontrolować dokumentacji gospodarstwa w żaden sposób, jeżeli nie dotyczy to powyższych kwestii. Należy również zażądać od przedstawicieli Agencji informacji na temat RODO, gdyż dane podlegające takiej kontroli to przecież wiele danych osobowych. Jeżeli powyższe warunki nie zostaną spełnione przez Agencję, do żadnych czynności kontrolnych w gospodarstwie nie może dojść.

Posiedzenie Rad Powiatowych DIR powiatów trzebnickiego i milickiego

W dniu 30 kwietnia w Starostwie Powiatowym w Trzebnicy odbyło się wspólne posiedzenie Rad Powiatowych DIR powiatów trzebnickiego i milickiego.
W spotkaniu uczestniczyli: Pan Ryszard Borys– Prezes DIR, Pani Joanna Klimas- Zajączkowska- Dyrektor Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych TUW, Pani Joanna Malinowska-Zagórska- Powiatowa Lekarz Weterynarii, Pani Amelia Prorok- reprezentująca Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Trzebnicy, Pan Dominik Byrski- kierownik WIORiN o-Trzebnica.
Przewodniczący Rady Powiatowej DIR powiatu trzebnickiego- Pan Henryk Kowalik przywitał zaproszonych gości, przewodniczącego Rady Powiatowej DIR powiatu milickiego – Pana Zdzisława Kanasa oraz delegatów obu Rad.
Pani Joanna Malinowska-Zagórska przedstawiła sytuację dotyczącą ASF i ptasiej grypy na terenie powiatu trzebnickiego. Przybliżyła także problem występowania bobrów i wilków, które w ostatnim czasie pojawiły się na terenie powiatu trzebnickiego. Poinformowała także o tym, że RDOŚ wystąpił o odstrzał sanitarny bobrów. Zwróciła także uwagę na brak wszczepialności zwierząt przeciwko wściekliźnie. Coraz mniej osób szczepi swoje psy a na wściekliznę powinny być także szczepione koty wychodzące poza gospodarstwo domowe. Pani Joanna wskazała na występowanie szopa na terenie powiatu trzebnickiego. Pani Amelia Prorok pokrótce przedstawiła zasady korzystania z norm GAEC oraz ekoschematów przy składaniu wniosków o dopłaty bezpośrednie.
Pan Dominik Byrski przybliżył tematy związane z wycofaniem środków ochrony roślin. Podziękował Przewodniczącemu Henrykowi Kowalikowi za podjęcie działań zmierzających do wycofania elektronicznego rejestru ŚOR. Poinformował zebranych o możliwości przeprowadzenia atestacji opryskiwaczy przez firmę z Trzebnicy.
Pani Joanna Klimas-Zajączkowska przekazała obecnym na spotkaniu delegatom możliwości ubezpieczeń w rolnictwie.
Prezes Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej- Ryszard Borys przedstawił działania jakie w ostatnim czasie podjął Zarząd DIR m. in. w celu poprawy przepisów i zwiększenia kontroli sprowadzanych produktów nie tylko z Ukrainy, ale także z Egiptu czy Chin tj. czosnek.
Spotkanie zakończył Pan Henryk Kowalik dziękując uczestnikom za przybycie i poświęcony czas.
BIP
Fundacja

Fundacja Izydora

Związek Wzajemności Członkowskiej

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” jest ogólnopolskim, pierwszym reaktywowanym dzięki zmianom w polskim prawie ubezpieczeniowym, towarzystwem korzystającym z wzajemnościowej formuły realizacji ubezpieczeń.

Przydatne linki
Kalendarz

Money.pl

Money.pl - Kliknij po więcej
Forex
 CHF / PLN 4,0770 -0,16% [20:13]
 EUR / JPY 124,5710 -0,04% [20:13]
 EUR / PLN 4,3939 -0,31% [20:13]
 USD / JPY 105,7190 -0,25% [20:13]
 USD / PLN 3,7284 -0,49% [20:13]
Wspierane przez Money.pl

Imieniny:
Izydor, Antoniny